2 lata więzienia dla księdza za pedofilię

Na 2 lata bezwzględnego więzienia skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) księdza Zbigniewa R. za pedofilię. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona zapowiedziała apelację.

Proces kapłana, byłego proboszcza jednej z kołobrzeskich parafii, rozpoczął się w marcu ub.r. i toczył z wyłączoną jawnością. Niejawne było również uzasadnienie wyroku.

Prokuratura zarzucała księdzu popełnienie w latach 2000 - 2001 piętnastu czynów pedofilskich wobec 12-letniego wówczas Marcina K. i jednego takiego samego czynu w 1999 r. wobec 14-letniego Piotra K. (pokrzywdzenie nie są krewnymi).

Jak wynika z ogłoszonego we wtorek wyroku, sąd uznał kapłana za winnego jedenastokrotnego doprowadzenia małoletnich do poddania się czynnościom seksualnym.

Marcin K., który występował w procesie w charakterze oskarżyciela posiłkowego, powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony z wyroku. "Czuję radość, będę mógł zacząć nowy etap życia" - dodał.

Oskarżonego księdza nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku. W śledztwie, jak informowała prokuratura, kapłan nie przyznawał się do zarzutów. W początkowym etapie postępowania duchowny był aresztowany. Potem zamieniono mu ten środek na dozór policji i poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł.

Ksiądz R. proboszczem w Kołobrzegu był w latach 1998 - 2008. Odwołano go z tej funkcji z powodu podejrzenia naruszenia zasad celibatu przez kontakty seksualne z dorosłym mężczyzną. Ksiądz został suspendowany przez biskupa, co oznacza, że jest zawieszony w pełnieniu obowiązków kapłana.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg