Kalendarz YOUCAT

Z okazji ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary zostanie wydany kalendarz kieszonkowy YOUCAT na 2013 rok. Kalendarz opublikuje niemieckie wydawnictwo Sankt Ulrich w Augsburgu, gdzie ma swoją siedzibę Centrum YOUCAT - ośrodek teologiczno-wydawniczy związany z katechizacją młodzieży.

Publikacja ma na celu towarzyszenie młodzieży przez rok świecki i kościelny, objaśnia większe święta kościelne, a także w każdym miesiącu będą zaznaczone najważniejsze okresy w roku kościelnym i terminy religijne - poinformowało 3 września niemieckie wydawnictwo.

Ponadto kalendarz zaoferuje cytaty z Biblii, a także „jako impulsy na każdy dzień” śmieszne fotografie, cytaty z popularnych pieśni i piosenek oraz liczne ilustracje. Na tzw. Faithbooku przedstawione też będą sylwetki świętych i osób będących „przykładem wiary”. Osobną część – już poza kalendarzem – poświęcono na podstawowe modlitwy, a także omówienie ciekawych filmów.

Zgodnie z życzeniem papieża Benedykta XVI , jednym z ważnych „narzędzi katechetycznych” rozpoczynającego się w październiku br. Roku Wiary - obok Katechizmu Kościoła Katolickiego - ma być YOUCAT, katechizm dla młodzieży. Został on przygotowany pod redakcją metropolity Wiednia, kard. Christopha Schönborna, na 26. Światowy Dzień Młodzieży, którego obchody odbyły się w dniach 11-21 sierpnia 2011 r. w Madrycie. Katechizm opracowano w sześciu wersjach językowych jako specjalny prezent dla młodzieży od papieża. „Musicie wiedzieć, w co wierzycie” - napisał we wstępie do tej szczególnej książki Benedykt XVI, zachęcając młodych do wnikliwego studiowania katechizmu.

Publikacja składa się z 527 pytań i odpowiedzi. Opisuje językiem zrozumiałym przez młodzież całość wiary katolickiej, którą zawiera wydany w 1992 r. Katechizm Kościoła Katolickiego (KKK). Całość przygotowano w formie pytań i odpowiedzi, wskazując na rozwinięcie poszczególnych tematów w KKK.

W opracowaniu YOUCAT uczestniczyli księża, teologowie, nauczyciele religii z niemieckiego obszaru językowego, a także 50 młodych ludzi - uczestników dwóch letnich obozów, prowadzonych pod okiem kard. Schönborna, który był również jednym z redaktorów Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Światowa „premiera” tej publikacji odbyła się 25 marca 2011 r. w Wiedniu, a wkrótce potem - 2 czerwca - zaprezentowano ją po raz pierwszy w Warszawie. Od chwili rynkowego „debiutu” ogólny nakład YOUCAT osiągnął dwa miliony egzemplarzy.

Rok Wiary ma upamiętnić jubileusz 50. rocznicy II Soboru Watykańskiego. Rozpocznie się 11 października - dokładnie w 50 lat od otwarcia Vaticanum Secundum przez bł. Jana XXIII, a zakończy 24 listopada 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "YOUCAT", YOUCAT

Reklama

Reklama