W trzy lata po ukazaniu się na rynku wydawniczym katolicki katechizm dla młodzieży Youcat osiągnął nakład 4,5 miliona egzemplarzy.
Według jego inicjatora i współautora, niemieckiego teologa i publicysty Bernharda Meusera, jest to „największy po Biblii projekt książki katolickiej na świecie“. Obecnie jest już dostępny w 30 językach w stu krajach.
W wielu miejscach Youcat stał się inspiracją do tworzenia przez młodych ludzi ruchów nauczania wiary, podkreślił Meuser, który od lipca 2012 kieruje Fundacją Youcat w Augsburgu. Działa ona pod patronatem międzynarodowego dzieła pomocy Kirche in Not (Kościół w Potrzebie) i stąd koordynuje dalsze projekty ewangelizacji młodego pokolenia.
Fundacja stawia sobie za zadanie krzewienie i utrwalanie wiary wśród młodych katolików na całym świecie. Jedną z jej inicjatyw jest międzynarodowa strona internetowa www.youcat.org . Fundacja połączona jest z wydawnictwem, w którym ukazują się Youcaty i wszystkie związane z nim publikacje. Dotychczas katechizm dla młodzieży drukowało wydawnictwo „Pattloch” w Monachium.
Ze znakiem Youcat wydano już m.in. kalendarze kieszonkowe, liczne pomoce związane z bierzmowaniem i materiały przygotowujące do spowiedzi. W najbliższym czasie ukażą się przystosowany do potrzeb młodzieży tzw. Katechizm społeczny („Docat”), katechizm dla dzieci („Kids’Cat”) i Biblia dla młodzieży. W przygotowaniu treści tych publikacji uczestniczą nie tylko teologowie, ale także młodzi ludzie.
Fundacja czerpie środki ze sprzedaży i produkcji książek oraz mediów, a także z praw do używania marki i z darowizn – powiedział Meuser. Dodał, że wszyscy autorzy zrzekają się też honorariów, dzięki czemu można realizować nowe projekty, np. krótkie filmy czy międzynarodowe warsztaty poświęcone interkulturowej nauce religii.
Od 6 maja trwają w Augsburgu warsztaty Youcat nt. rozwoju. Uczestniczą w nich młodzi stypendyści z Argentyny, Brazylii, Indii, Korei, Libanu, Filipin i Niemiec. W ramach trzymiesięcznego pobytu w Niemczech młodzi katecheci będą mówili o pracy w swoich krajach i zastanawiali się nad wspólnymi działaniami.
Youcat jest największym chrześcijańskim projektem książkowym na świecie. Przygotowywano go od 2006 pod redakcją arcybiskupa Wiednia kard. Christopha Schönborna na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie w 2011. Opracowano go w sześciu wersjach językowych jako specjalny prezent dla młodzieży od papieża.
Książka składa się z 527 pytań i odpowiedzi. Na ponad 300 stronach opisuje językiem zrozumiałym dla młodzieży całość wiary katolickiej, zawartej w ogłoszonym w 1992 r. Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK). Publikację przygotowano w formie pytań i odpowiedzi, wskazując na rozwinięcie poszczególnych tematów w KKK i podobnie podzielono ją na cztery działy: „Wyznanie wiary”, „Sakramenty”, „Życie chrześcijańskie” i „Modlitwa”. Przedmowę napisał papież Benedykt XVI.
W pracach nad Youcatem uczestniczyli księża, teologowie, nauczyciele religii z niemieckiego obszaru językowego, a także ponad 60 młodych ludzi – uczestników dwóch letnich obozów, pod okiem metropolity Wiednia, który był również sekretarzem redakcji KKK. Światowa „premiera” tej publikacji odbyła się 25 marca 2011 w Wiedniu. W Polsce zaprezentowano ją po raz pierwszy 2 czerwca tegoż roku w Warszawie.
Datę ukazania się Youcat – kwiecień 2011 – wybrano celowo, ponieważ publikacja ta mogła stanowić „podstawowe medium” dla uczestników Światowego Dnia Młodzieży w stolicy Hiszpanii w sierpniu tegoż roku. Na spotkanie z Benedyktem XVI przyjechało ponad dwa miliony młodych ludzi z całego świata. Uczestnikom rozdano wówczas 700 tysięcy katechizmu Youcat. Przed kolejnymi ŚDM w lipcu 2013 w Rio de Janeiro młodzież brazylijska otrzymała milion egzemplarzy Youcatu w języku portugalskim. W obu przypadkach cały nakład katechizmu dla młodzieży sfinansowała organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.