W dniach 15-18 sierpnia br. w Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „Wzgórze Miłosierdzia” w Stryszawie k. Suchej Beskidzkiej odbyło się III Seminarium Krajowe Szkół Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA).
W ramach dorocznego spotkania przeprowadzony został kurs „Błogosławieni jesteście”, poświęcony życiu błogosławieństwami zawartymi w Ewangelii wg św. Mateusza i św. Łukasza. Duchowym przewodnikiem był przedstawiciel Biura Międzynarodowego SESA Angel Bernardo Robles Topete.
Seminarium zgromadziło 110 przedstawicieli 19 Szkół Ewangelizacji pracujących w programie pastoralnym SESA w Polsce i 1 Szkoły na Słowacji. W pierwszym dniu Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Episkopacie Polski. W homilii wskazał na fakt, że chrześcijanie głoszą życie, które mają od Jezusa Zmartwychwstałego, a ten fakt jest źródłem misji głoszenia Dobrej Nowiny.
Każde Seminarium Krajowe jest okazją do duchowej formacji, wymiany doświadczeń i doskonalenia warsztatu ewangelizacyjnego. W związku z tym dyrektorzy i przedstawiciele szkół zawsze uczestniczą w wybranym kursie (rekolekcjach), a następnie podejmują odpowiednie szkolenie z metodyki prowadzenia kursów.
Tydzień wcześniej (10 sierpnia br.) zakończyło się w Rzymie I Seminarium Europejskie SESA, gromadzące ok. 100 osób z 8 krajów. W spotkaniu tym wzięło udział 8 przedstawicieli środowiska szkół ewangelizacji w Polsce. W ramach tego spotkania prowadzony był kurs „Damaszek” (kerygmat św. Pawła).
Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja obecne w ponad 60 krajach powstały z inicjatywy José H. Prado Floresa i stanowią międzynarodowy trzyetapowy program formacji osób dla nowej ewangelizacji: ewangelizacja, formacja ewangelizatorów i formacja formatorów ewangelizatorów. Metodą wzrostu są teoretyczno - praktyczne kursy prowadzone w oparciu o triadę: kerygmat, charyzmat, wspólnota.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.