„Jestem wdzięczny za jego zaangażowanie na rzecz większej jedności przez dialog i współpracę między Etiopskim Kościołem Prawosławnym Tewahedo a Kościołem katolickim” – napisał Benedykt XVI składając kondolencje po śmierci patriarchy Etiopskiego Kościoła Prawosławnego.
Kondolencje i zapewnienie o modlitwie w związku ze śmiercią patriarchy Etiopskiego Kościoła Prawosławnego złożył jego wiernym i hierarchii Benedykt XVI. Abuna Paulos zmarł w Addis Abebie w wieku niemal 77 lat. Na czele tej starożytnej, liczącej 40 mln wiernych wspólnoty stał od 10 lat. Papież z satysfakcją wspomina w przesłaniu wizyty zmarłego patriarchy w Watykanie, a szczególnie jego słowa skierowane do uczestników Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki z 2009 r. „Jestem wdzięczny za jego zaangażowanie na rzecz większej jedności przez dialog i współpracę między Etiopskim Kościołem Prawosławnym Tewahedo a Kościołem katolickim” – napisał Benedykt XVI.
Wkład patriarchy Paulosa w dialog międzyreligijny i ekumeniczny podkreślił też sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów. Zmarły należał bowiem do grona przewodniczących tej największej organizacji działającej na rzecz jedności chrześcijan. W przesłaniu kondolencyjnym pastor Olav Tveit przypomniał również jego troskę społeczną, zwłaszcza wobec chorych na AIDS.
Z kolei katolicka Wspólnota św. Idziego wskazała na zaangażowanie Abuny Paulosa w dzieło pokoju w Afryce. Zmarły etiopski patriarcha był też uczestnikiem międzyreligijnych spotkań modlitewnych organizowanych przez tę rzymską organizację humanitarną. Wspólnota św. Idziego przypomniała, że patriarcha sam doświadczył prześladowań i więzienia, stając się świadkiem męczeńskiego Kościoła Etiopii za czasów komunistycznej dyktatury wojskowej.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.