Kondolencje i wdzięczność

„Jestem wdzięczny za jego zaangażowanie na rzecz większej jedności przez dialog i współpracę między Etiopskim Kościołem Prawosławnym Tewahedo a Kościołem katolickim” – napisał Benedykt XVI składając kondolencje po śmierci patriarchy Etiopskiego Kościoła Prawosławnego.

Kondolencje i zapewnienie o modlitwie w związku ze śmiercią patriarchy Etiopskiego Kościoła Prawosławnego złożył jego wiernym i hierarchii Benedykt XVI. Abuna Paulos zmarł w Addis Abebie w wieku niemal 77 lat. Na czele tej starożytnej, liczącej 40 mln wiernych wspólnoty stał od 10 lat. Papież z satysfakcją wspomina w przesłaniu wizyty zmarłego patriarchy w Watykanie, a szczególnie jego słowa skierowane do uczestników Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki z 2009 r. „Jestem wdzięczny za jego zaangażowanie na rzecz większej jedności przez dialog i współpracę między Etiopskim Kościołem Prawosławnym Tewahedo a Kościołem katolickim” – napisał Benedykt XVI.

Wkład patriarchy Paulosa w dialog międzyreligijny i ekumeniczny podkreślił też sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów. Zmarły należał bowiem do grona przewodniczących tej największej organizacji działającej na rzecz jedności chrześcijan. W przesłaniu kondolencyjnym pastor Olav Tveit przypomniał również jego troskę społeczną, zwłaszcza wobec chorych na AIDS.

Z kolei katolicka Wspólnota św. Idziego wskazała na zaangażowanie Abuny Paulosa w dzieło pokoju w Afryce. Zmarły etiopski patriarcha był też uczestnikiem międzyreligijnych spotkań modlitewnych organizowanych przez tę rzymską organizację humanitarną. Wspólnota św. Idziego przypomniała, że patriarcha sam doświadczył prześladowań i więzienia, stając się świadkiem męczeńskiego Kościoła Etiopii za czasów komunistycznej dyktatury wojskowej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama