Przed rozpoczynającą się jutro wizytą patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Cyryla w Polsce, nadzieję na ocieplenie relacji między Rosjanami i Polakami wyraził metropolita Hilarion Ałfiejew.
Zdaniem przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego jest to wyzwanie obecnego czasu stojące przed chrześcijanami Europy, a nie wymóg koniunktury politycznej.
Prawosławny hierarcha wyraził przekonanie, że stosunki między narodami polskim i rosyjskim, mimo historycznych wydarzeń będących przyczyną wzajemnej nienawiści, wrogości, mogą i powinny ulec polepszeniu. Według metropolity Hilariona w czasach odrzucenia przez Europę dziedzictwa chrześcijańskiego, krytykowania tradycyjnych wartości przez „adeptów poprawności politycznej i wojującej sekularyzacji”, chrześcijanie powinni wspólnie bronić swojej wizji cnót i sprawiedliwości. „Kierując się powyższymi założeniami, podjęliśmy braterski dialog z katolikami Polski, którego zwieńczeniem powinno być podpisanie dokumentu o pojednaniu obu narodów” – podkreślił rosyjski hierarcha.
Treść dokumentu, który mają podpisać przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i patriarcha Cyryl, wyklucza zdaniem Hilariona akcenty polityczne, a opiera się wyłącznie na chrześcijańskiej koncepcji grzechu i przebaczenia. Bez niej pojednanie obu narodów byłoby jedynie pustosłowiem. Metropolita ujawnił, że w dokumencie zawarty jest apel hierarchów obu Kościołów do narodów polskiego i rosyjskiego o wzajemne „pojednanie, przyjaźń, miłość braterską, w oparciu o szczerą wiarę wspomaganą przez łaskę Boga uświęcającą wszelkie dobre dzieła”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.