Jublieusz konsekracji bazyliki w Łagiewnikach

Koncerty, pokazy filmów i wystawy będą towarzyszyć obchodom 10-lecia konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz złożenia aktu zawierzenia świata bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II. Uroczystości odbędą się 17, 18 i 19 sierpnia.

Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia biskup Jan Zając na czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że wolą papieża było, aby pielgrzymi mogli spotykać się w świątyni, która pomieściłaby ich wszystkich; żeby w niej, w spokoju, mogli realizować zadanie apostołów bożego miłosierdzia.

W sierpniu 2002 r. Jan Paweł II odbył swoją 8. pielgrzymkę do Polski. Głównym celem wizyty papieża było poświęcenie nowo wybudowanej, dwupoziomowej Bazyliki Bożego Miłosierdzia na terenie sanktuarium w Łagiewnikach.

Bp Zając przywołał w czwartek okoliczności poprzedzające tamto wydarzenie. Przypomniał, że gdy oczekiwano na przylot Jana Pawła II do Balic, zbliżała się burza. "Podobno w tym momencie, gdy samolot Jana Pawła II wylądował, piorun uderzył w drzewo przy starym ołtarzu polowym. Za chwilę dowiedzieliśmy się, że szyba w ogromnym oknie w bazylice pękła, bo nagrzał ją reflektor telewizyjny. Przestraszyliśmy się. Odebraliśmy te dwa wydarzenia jako znak, że zbliża się wielka chwila" - mówił biskup.

Trzydniowe obchody odbędą się na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Rozpocznie je 17 sierpnia msza święta pod przewodnictwem kardynała Franciszka Macharskiego.

W tym samym dniu nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej "Dekada Miłosierdzia", której kuratorem jest fotoreporter PAP Jacek Bednarczyk. Wernisaż odbędzie się w Dolnej Bazylice. Natomiast w Auli Jana Pawła II będzie promowany album "Łagiewniki. Szansa dla świata" wydawnictwa Biały Kruk.

Na 18 sierpnia zaplanowano m.in. sesję naukową "Idea miłosierdzia bożego w muzyce", z udziałem kompozytora Henryka Jana Botora; pokazy filmów Telewizji Polskiej dokumentujących pielgrzymki Jana Pawła II do Polski; koncerty siostry Anny Barchan, Magdy Anioł i Wioli Brzezińskiej. Zaprezentowany zostanie też nowy serwis internetowy www.milosierdzie.pl

W trzecim dniu obchodów, który przypadnie w niedzielę, będzie można m.in. wziąć udział w mszach świętych, a także posłuchać koncertu zespołu Nowe Jeruzalem i Przyjaciele, obejrzeć prezentację multimedialną "Miłosierdzie boże w sztuce".

Oprócz występu krakowskiego muzyka Krzysztofa Michałka, który będzie w bazylice, wszystkie koncerty odbędą się na błoniach przed ołtarzem polowym.

Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa plenerowa "Papamobilem ku świętości - pojazdy Jana Pawła II", prezentująca fotografie środków transportu, jakimi poruszał się papież. (PAP)

bko/ itm/ gma/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama