W wieku 100 lat zmarł 26 lipca w szpitalu Przemienienia Pańskiego w Warszawie ks. kan. Antoni Gościmski, najstarszy kapłan diecezji warszawsko-praskiej, uprzednio ksiądz diecezji włocławskiej.
W kapłaństwie przeżył 64 lata. Był wypróbowanym współpracownikiem prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego.
Urodził się 3 kwietnia 1912 r. w Kobylnikach (parafia Góra w diecezji włocławskiej) jako syn Zygmunta i Marii z d. Plucińskiej. Uczęszczał do gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie otrzymał świadectwo dojrzałości w 1930 r. Następnie ukończył studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Odbył praktykę adwokacką, dlatego gdy był już kapłanem nazywano go „adwokatem w sutannie”.
Po kampanii wrześniowej pracował oficjalnie jako leśniczy. Na początku okupacji dostał się do niewoli sowieckiej, jednak udało mu się zbiec. Brzemienny w skutkach był dla niego pobyt w majątku w Żułowie, gdzie poznał trzech wybitnych kapłanów: Stefana Wyszyńskiego, Władysława Korniłowicza i Jana Zieję.
Po wojnie, mając 33 lata, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
Na kapłana został wyświęcony tamże 13 czerwca 1948 r. przez bp. Karola Radońskiego. Pracował jako wikariusz w następujących parafiach diecezji włocławskiej: Lubień, Podwyższenia Krzyża Św. w Kole, św. Bartłomieja w Koninie, Wszystkich Świętych w Sieradzu oraz sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Równocześnie był referentem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Włocławskiej i sędzią Sądu Biskupiego Włocławskiego (1957-1959).
W 1960 r., na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego, został inkardynowany do archidiecezji warszawskiej. Pracę duszpasterską (parafia w Izabelinie, a następnie św. Jana Kantego na Żoliborzu), łączył z obowiązkami wykładowcy prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej i w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym (1973-1988), sędziego Sądu Metropolitalnego (1961-1982) oraz radcy prawnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W ATK obronił doktorat z zakresu prawa kanonicznego. W latach 1970-1988 był także członkiem Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów.
Od 1961 r. był rezydentem parafii Chrystusa Króla na Targówku, gdzie niemal do końca życia udzielał się duszpastersko odprawiając Msze św. i pełniąc posługę w konfesjonale.
Daty pogrzebu ks. kan. Antoniego Gościmskiego jeszcze nie ustalono.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.
Setki tysięcy osób na inauguracji pontyfikatu, orszakach i imprezach sportowych.