Od soboty I Kongres Nowej Ewangelizacji

I Kongres Nowej Ewangelizacji rozpocznie się w sobotę 28 lipca w Kostrzynie nad Odrą. Wydarzenie potrwa do 5 sierpnia równolegle i w łączności z Przystankiem Jezus, który organizowany jest po raz 13. w czasie Festiwalu Przystanek Woodstock. Na gości Kongresu czeka bogaty program debat, rekolekcji czy koncertów muzyki chrześcijańskiej.

Kongres będzie największym zgromadzeniem w Polsce ludzi profesjonalnie zajmujących się nową ewangelizacją - zapowiada ks. Artur Godnarski, sekretarz Biura Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Wydarzenie zgromadzi nie tylko osoby związane z dziełem ewangelizacji w Polsce (takich ruchów, grup, stowarzyszeń i organizacji zgłosiło się ponad 300), ale również znamienitych gości, w tym przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp. Rino Fisichellę.

Przybędą także o. Enrique Porcu i o. Antonello Cadeddu z São Paulo – inicjatorzy wspólnot Przymierze Miłosierdzia, abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, bp Edward Dajczak – ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, inicjator i wieloletni rekolekcjonista Przystanku Jezus, a także bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i biskup opolski Andrzej Czaja.

Drugiego dnia Kongresu (29 lipca) podczas specjalnej konferencji abp Fisichella odpowie na pytanie, czym jest nowa ewangelizacja i co oznacza dla Kościoła. Towarzyszyć temu będzie następnie debata plenarna, na której bp Ryś, świecki misjonarz i rekolekcjonista z Lanckorony Andrzej Sionek oraz prof. Jan Grosfeld z UKSW podejmą próbę analizy sytuacji Kościoła w Polsce.

Z kolei zaproszeni socjologowie, w tym ks. prof. Witold Zdaniewicz (ISKK), dr Tomasz Żukowski (UW) i prof. Jacek Kurzępa (SWPS we Wrocławiu) zastanowią się nad tym, jak opisać liczbami stan Kościoła w Polsce. Do ich wniosków, w kontekście działań pastoralnych, odniosą się biskupi: Wojciech Polak i Edward Dajczak.

Ciekawie zapowiada się m.in. wtorek 31 lipca, gdy na Kongresie przedstawione zostaną konkretne już podejmowane inicjatywy ewangelizacyjne. Jest to np. „Mobilna parafia” – propozycja nowoczesnego sposobu komunikacji wewnątrzparafialnej; „Każdy tata czyta dzieciom” – jako kampania na rzecz uaktywniania ojców w przekazie wiary; ewangelizacja wiejska, terenów nadmorskich czy muzyka w służbie nowej ewangelizacji.

Prelekcje i debaty będą się odbywać przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie, gdzie rozstawiony zostanie namiot kongresowy. Do późnych godzin nocnych działać tam też będzie kino nocne z prelekcjami filmów o tematyce ewangelizacyjnej.

Do udziału zaproszone są osoby pełnoletnie (ukończone 18 lat) należące do grup, ruchów i stowarzyszeń kościelnych o charakterze ewangelizacyjnym. Dlatego też swój udział należało zgłosić do 30 czerwca br. Organizatorem jest Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Kongres będzie też okazją do spotkania się przedstawicieli spośród 300 środowisk nowej ewangelizacji. Tyle bowiem odpowiedziało na ankietę Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji i zapisało się na stronie www.nowaewangelizacja.org. Stanowi to w sumie dziesiątki tysięcy osób, w tym ponad 90 szkół nowej ewangelizacji.

- Jesteśmy wezwani do tego, aby te wspólnoty promować. Wymagają one bowiem w Kościele zauważenia – mówi bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu. Zaznacza przy tym, że „pojęcie nowej ewangelizacji jest w Polsce nadużywane”. - Mamy pokusę nazywania nową ewangelizacją przeróżnych działań w podejmowanych w Kościele - stwierdza, dodając, że jest ponad sto definicji nowej ewangelizacji.

- Tymczasem papieże mówią wyraźnie, że nowa ewangelizacja jest to część Bożego procesu, który nazywamy ewangelizacją, która polega na głoszeniu Słowa Bożego tym, którzy są ochrzczeni, ale porzucili swoją wiarę czy zaniechali praktyk religijnych – wyjaśnia bp Ryś.
 

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama