"Bądźmy wdzięczni tym, którzy zapewniają porządek publiczny na ulicach naszych miast oraz wprowadzają poczucie pokoju i bezpieczeństwa do wielu domów rodzinnych" – powiedział dziś podczas Mszy św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie bp polowy WP Józef Guzdek. Eucharystia sprawowana była w intencji Policji w 93. rocznicę utworzenia tej największej formacji mundurowej, stojącej na straży porządku publicznego w Polsce. Msza była transmitowana przez 1 Program Polskiego Radia.
W homilii bp Guzdek dziękował policjantom za ich pełną poświęcenia i niebezpieczną służbę. – Społeczeństwo, aby się bronić przed współczesnymi „zbójcami”, potrzebuje stróżów prawa – policji - zaznaczył.
Biskup polowy podkreślał, że zbyt często informacje o działaniach policji ograniczają się do doniesień o
spektakularnych zatrzymaniach i radach związanych z poruszaniem się po drogach. - Ta największa formacja mundurowa na co dzień, w sposób profesjonalny, ale dyskretny, cichy zapewnia ludziom uczciwym, przestrzegającym prawa, spokojne życie - powiedział.
Biskup polowy zachęcał by w święto policji spojrzeć na pracę stróżów prawa z wdzięcznością. – W imieniu tysięcy ludzi, którzy spotkali się z życzliwą pomocą policji, dziękujemy za ich wrażliwość na ludzką krzywdę i okazywaną pomoc. W imieniu wielu wspólnot parafialnych i organizacji kombatanckich dziękuję za obecność i zabezpieczenie podczas uroczystości religijnych i patriotycznych. Niech Msza święta, którą sprawujemy i modlitwa będą szczególnym znakiem tej wdzięczności – powiedział.
Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów – duszpasterzy Policji, m. in. ks. Jan Kot SAC, kapelan Komendy Głównej Policji. Prezydenta RP reprezentował podczas uroczystości szef jego Kancelarii minister Jacek Michałowski. Obecni podczas Mszy św. byli m. in. nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji, pracownicy jego biura, komendanci poszczególnych pionów, funkcjonariusze i pracownicy policji. We Mszy św. uczestniczyła delegacja funkcjonariuszy żandarmerii Państwa Watykańskiego z jej komendantem głównym, gen. Dominico Giannim.
Uroczystą Mszę św. uświetniła Chór i Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Przy ołtarzu stanął poczet sztandarowy Komendy Stołecznej Policji.
Po południu na obiektach Agrykoli odbędzie się festyn policyjny oraz mecz piłkarski pomiędzy funkcjonariuszami polskiej policji i żandarmerii watykańskiej.
24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.
6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie służy w niej około 100 tys. funkcjonariuszy co czynią ją największą formacją mundurową w Polsce.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.