Papież mianował nowym egzarchą apostolskim dla katolików obrządku bizantyjsko-ukraińskiego we Francji ks. Borysa Gudziaka.
Ukraińscy grekokatolicy już od ponad pół wieku mają we Francji swoje kościelne struktury administracyjne. W 1960 r. utworzono dla nich egzarchat apostolski z siedzibą w Paryżu. Przez ostatnich 30 lat kierował nim bp Mychaił (Michel) Hrynczyszyn. Ukończył on niedawno 83. rok życia. Przyjmując jego rezygnację, Papież mianował nowym egzarchą apostolskim dla katolików obrządku bizantyjsko-ukraińskiego we Francji ks. Borysa Gudziaka, dotychczasowego rektora Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Wyniósł go równocześnie do godności biskupiej.
Borys Gudziak urodził się 51 lat temu w USA w greckokatolickiej rodzinie pochodzącej spod Lwowa. Studiował najpierw filozofię i biologię Siracuse w stanie Nowy Jork, później historię kultury słowiańskiej i bizantyjskiej na Uniwersytecie Harwardzkim, gdzie uzyskał doktorat. Kontynuował studia w Rzymie na (Papieskim) Uniwersytecie Urbaniańskim i Orientale. Odbył też kurs letni języka polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1992 r. założył we Lwowie Instytut Historii Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. Dwa lata później został rektorem lwowskiej Akademii Teologicznej, przekształconej w 2002 r. w uniwersytet, którym kieruje już od 10 lat. Biskup nominat Borys Gudziak znany jest m.in. jako zwolennik polsko-ukraińskiej współpracy i pojednania.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.