Kościół nie ma nic do ukrycia, także gdy chodzi zarządzanie jego finansami - głosi opublikowany dziś komunikat z dorocznego spotkania rzeczników konferencji episkopatów Europy. Odbyło się ono w dniach 11-14 lipca w Kolonii i Bonn w Niemczech.
Podkreślili, że współczesne społeczeństwo uznało kryterium przejrzystości, w tym finansowej, za zasadę wiarygodności państw, przedsiębiorstw, stowarzyszeń, a także Kościołów. Świadom tego nowego wyzwania, Kościół rozumie, że wiarygodna informacja o zarządzaniu pieniędzmi ważna jest również dla nowej ewangelizacji.
Zaangażowanie w przejrzyste informowanie o finansach jest obowiązkiem, który powinien dotyczyć wszystkich kościelnych instytucji, począwszy od parafii, przez szkoły, po stowarzyszenia i ruchy. Często to, co wydaje się mało przejrzyste w rzeczywistości wynika z trudności w komunikowaniu o sprawach finansowych przez przeróżne struktury tworzące Kościół. - Nie ma bowiem jednego budżetu Kościoła. Są ich tysiące: parafialne, diecezjalne, szkół, szpitali, domów dla osób starszych... Wszystkie te elementy składają się na budżet Kościoła - wyjaśnia komunikat.
I choć instytucje te od dawna próbują w sposób przejrzysty przekazywać informacje o swych wynikach finansowych, np. poprzez konferencje prasowe lub publikację budżetu, to rezultat jest mniej lub bardziej zadowalający. - Informowanie to nie powinno być postrzegane jako odpowiedź na wzrastające zapotrzebowanie na wiadomości ze strony dziennikarzy, instytucji lub po prostu opinii publicznej. Jest ono raczej częścią wymiaru wspólnotowego zarządzania Kościołem - wskazali rzecznicy.
Prawdą jest, że Kościół ma w tej dziedzinie jeszcze długą drogę do przebycia. Jednocześnie istnieje wiele stereotypów, wynikających m.in. z braku informacji, który zmienia postrzeganie relacji między Kościołem i pieniędzmi. - Kościół nie jest firmą, której celem są zyski. Pieniądze są tylko środkiem wykorzystywanym do pełnienia misji głoszenia Chrystusa w historii - tłumaczy komunikat. Służą one także najbardziej potrzebującym. W tym sensie słuszny postulat przejrzystości nie powinien jednak „sprzeciwiać się darmowości daru”. Dlatego „prawdziwym termometrem wiarygodności Kościoła będzie okazane miłosierdzie”.
Rzecznicy z uznaniem wypowiedzieli się o polityce przejrzystości, w tym na szczeblu finansów Stolicy Apostolskiej, wspieranej przez Ojca Świętego. Wyrazili przy tym ubolewanie z powodu cierpień zadanych mu przez „dziennikarstwo mało szanujące zasady”.
Uczestnicy spotkania zapoznali się z różnymi sposobami finansowania Kościoła w państwach europejskich. Wysłuchali także doświadczeń episkopatów Francji i Polski w informowaniu o finansach Kościoła. Rozmawiali z przedstawicielami kościelnych i świeckich środków przekazu w Niemczech. Obecny był Angelo Scelzo, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Kolejne spotkanie rzeczników europejskich konferencji episkopatu odbędzie się w dniach 12-15 czerwca 2013 r. w Bukareszcie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.