Archeolodzy prowadzący wykopaliska w ruinach miasta krzyżowców w środkowym Izraelu odkryli skarb 108 złotych monet, ukryty w dzbanie pod posadzką - informuje serwis internetowy Israel National News.
Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu, prowadzący we współpracy z Zarządem Ochrony Natury i Parków Narodowych Izraela prace wykopaliskowe na terenie Parku Narodowego Appollonia koło miasta Herclijja, położonego nad Morzem Śródziemnym w środkowej części Izraela.
Na terenie parku znajdują się pozostałości starożytnego miasta Appollonia-Arsuf, zdobytego w 1101 roku przez krzyżowców, którzy przebudowali mury miasta i wznieśli tam swoją fortecę.
Archeolodzy badający od 30 lat pozostałości tej fortecy, zniszczonej - jak i całe miasto - w 1265 roku przez wojska sułtana Bajbarsa z dynastii Mameluków, odkryli ukryty pod płytkami posadzki częściowo stłuczony dzban, zawierający 108 złotych monet o łącznej wadze około 0,4 kilograma.
Monety zostały wybite w Egipcie około 250 lat wcześniej, niż zostały ukryte w fortecy krzyżowców w XIII wieku i prawdopodobnie stanowiły czyjś rodzinny majątek.
Na skarb składają się 93 monety o wadze 4 gramów każda oraz 15 monet o wadze 1 grama każda i jest to jeden z największych złotych skarbów odkrytych dotąd w Izraelu.
Zdaniem prof. Orena Tala z Uniwersytetu Tel Awiwu, monety zostały celowo umieszczone pod posadzką w nadtłuczonym naczyniu i przysypane piaskiem, aby przypadkowy znalazca potraktował naczynie ze skarbem jako stłuczony garnek i zignorował je.
Archeolodzy odkryli też na stanowisku skład grotów strzał, zawierający setki ostrzy, oraz inne rodzaje broni, w tym kamienne kule do katapult, świadczące o zażartych walkach toczonych przez krzyżowców w czasie podboju Palestyny przez Mameluków.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.