Kościół szanuje ludzi morza, nie zapomina o nich i dopomina się o ich prawa. Zwraca na to uwagę Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących w przesłaniu na Dzień Morza.
Dzień Morza obchodzi się od 1975 r. w drugą niedzielę lipca. Powstał z inicjatywy katolickiego Apostolstwa Ludzi Morza i podobnych organizacji chrześcijańskich innych wyznań.
Nowe porty buduje się daleko od miast, statki szybko odpływają, a załogi rzadko schodzą z nich na ziemię – przypomina watykańska dykasteria. – Dlatego ludzie morza często pozostają niewidoczni dla społeczeństwa, chyba że media zajmą się nimi przez krótki czas, gdy zdarzy się piracki napad czy rozbicie statku. „Jednak ludzie morza i ich rodziny nie są bynajmniej niewidoczni dla Boga i Kościoła – czytamy w przesłaniu Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. – Od ponad 90 lat ich Apostolstwo Ludzi Morza uznaje ich ciężką pracę, trudności i cierpienia poprzez opiekę duszpasterską, którą prowadzą kapelani i wolontariusze. Przez doroczne obchody Niedzieli Morza – piszą zwierzchnicy dykasterii – pragniemy, aby nasze wspólnoty chrześcijańskie i całe społeczeństwo uznały, że ludzie morza przyczyniają się do polepszenia jakości naszego życia, a także okazały wdzięczność za ich pracę i poświęcenie”.
W tegorocznym przesłaniu Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących ponowiła raz jeszcze apel o ratyfikowanie przez wszystkie państwa konwencji z 2006 r. o pracy na morzu. Ma ona na celu zagwarantować pełną ochronę i godne warunki pracy dla ponad 1.200 tys. ludzi morza na świecie. Watykańska dykasteria zaprasza też na planowany na 19-23 listopada br. 23. Kongres Ludzi Morza o nowej ewangelizacji w ich środowisku pracy i życia. Odbędzie się on w Auli Synodalnej w Watykanie krótko po zakończeniu Synodu Biskupów, poświęconego również nowej ewangelizacji.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.