Ukraińskie dzieci w sanktuarium w Licheniu

Dwanaścioro dzieci z ukraińskiej miejscowości Dunajowice, które przebywają na wakacjach w powiecie tureckim (Wielkopolska), odwiedziło Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym.

Dzieci zwiedziły istniejące od dwóch lat Muzeum im. księdza Józefa Jarzębowskiego, które gromadzi kilka tysięcy najcenniejszych zabytków kultury i historii Polski, a z wieży widokowej podziwiały panoramę Lichenia i okolic.

Młodzi Ukraińcy przyjechali do Polski w ramach współpracy partnerskiej miast Turek i Dunajowice. "Współpracujemy od 12 lat i jest to 12. wizyta. Kolejnych dwanaścioro dzieci oraz ich opiekunowie goszczą na naszym terenie" - poinformował w piątek PAP Robert Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.

Według niego, dzieci, które wybrano pochodzą tylko z polskich rodzin, z Dunajowic położonych blisko Kamieńca Podolskiego. "My, jako opiekunowie, byliśmy tam. Tam mówi się po polsku, są tam polskie groby" - powiedziała opiekunka grupy Małgorzata Pawlak.

Podczas pobytu w Polsce dzieci zwiedzają też inne miasta. W minionych latach odwiedziły m.in. Łódź i Toruń, a w tym roku na trasie ich wycieczek znalazło się Kutno.

"Wizyta w Licheniu jest dla mnie niesamowitym przeżyciem, gdyż nigdy wcześniej nie widziałem tak ogromnej świątyni" - powiedział Wlad Melenek, który - podobnie jak jego brat - chciałby w przyszłości zamieszkać na stałe w Polsce.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Historia tego miejsca jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej.

Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II. Rocznie do Lichenia przybywa ponad milion pielgrzymów z Polski i całego świata.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg