Watykan: Umowy niesprawiedliwe są nieważne

Zasady sprawiedliwości i etyki należy stosować do wszystkich relacji ekonomicznych i społecznych, także do zadłużenia zagranicznego. Taka jest opinia Watykanu – zaznaczył jego przedstawiciel na poświęconej tej ostatniej sprawie sesji oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie przyznał, że w wielu krajach mniej rozwiniętych problem zadłużenia pogorszyła i nadal pogarsza korupcja. „Wszelka działalność gospodarcza musi respektować ludzką godność” – stwierdził abp Silvano Tomasi.

Watykański obserwator podkreślił, że niesprawiedliwe transakcje, nawet zawarte za zgodą obu stron, są nieważne i wymagają skorygowania. Ciężkie brzemię zadłużenia zagranicznego przygniata gospodarkę krajów uboższych, hamując ich postęp społeczny i polityczny, co jest obrazą godności człowieka. Stolica Apostolska od dawna zwracała na to uwagę i dlatego – zaznaczył jej przedstawiciel – opowiada się za nową zasadą przejrzystości przy udzielaniu pożyczek zagranicznych, celem naprawy błędów przeszłości. Korupcja prowadziła do pożyczek zaciąganych dla wątpliwych celów przez polityków nie dbających o dobro ludności swych krajów. „Popieramy reformę i zachęcamy do wysiłków, by skorygować niesprawiedliwości wcześniejszych pożyczek” – stwierdził abp Tomasi. Przypomniał, że brak przejrzystości pogłębił kryzys całego światowego systemu finansowego, i wskazał, że zadłużenia nie można traktować wyłącznie jako problemu ekonomicznego. Dotyczy bowiem przyszłości człowieka i jego praw.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.