Osiągnięciem jest każdorazowe nawrócenie w konfesjonale, pojednane małżeństwo i uratowana rodzina, gest przebaczenia. A porażką jest odwrotność tego wszystkiego. Zwłaszcza odejścia kapłanów – zaznaczył metropolita wrocławski
Posługa kapłańska, tym bardziej biskupia, jest piękna i zarazem coraz trudniejsza – powiedział abp Marian Gołębiewski podczas Mszy św. sprawowanej dziś w katedrze wrocławskiej. 24 czerwca, w uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, metropolita wrocławski obchodzi 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Zaznaczył, że nigdy nie zwątpił w dar kapłaństwa. „Chciałbym powiedzieć młodym kapłanom, że warto być dobrym księdzem” – podkreślił. Msza św. transmitowana była przez TV Polonia.
Nawiązując do dzisiejszej uroczystości, arcybiskup podkreślił, że św. Jan Chrzciciel jest wzorem oddania się na służbę Boga, odwagi i wierności prawdom Bożym. „W jego życiu nie ma miejsca na kompromis moralny – zaznaczył abp Gołębiewski. - Co by powiedział dzisiaj św. Jan tym, którzy ponad sumieniem stawiają sprawy dyscypliny partyjnej w sprawach moralnych i obyczajowych? – pytał retorycznie. – Co by powiedział rozwiedzionym małżonkom, którzy rozbili własny związek małżeński wyciągając rękę po cudzą żonę lub cudzego męża? Powiedziałby to samo co Herodowi: nie godzi się wam tak żyć. I za to byłby zajadle krytykowany w mediach i prasie jako nieprzystosowany do współczesnych czasów – stwierdził metropolita wrocławski.
Odnosząc się do własnego jubileuszu, w związku z którym poprzedniego dnia w katedrze sprawowana była Msza św. dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski, abp Gołębiewski jeszcze raz podziękował za 50 lat swojej posługi kapłańskiej.
- W wywiadach udzielanych dziennikarzom z okazji jubileuszu najczęstszym pytaniem było to o osiągnięcia i porażki – wspominał abp Gołębiewski. - Myślę, że takie pytania można stawiać politykom, artystom ludziom biznesu. Dla mnie osiągnięciem, które raduje serce jest każdorazowe nawrócenie chrześcijanina w konfesjonale, dobrze przeżyta niedzielna Eucharystia, pojednane małżeństwo i uratowana rodzina, gest przebaczenia w wyciągniętej ręce do drugiego człowieka. A porażką jest odwrotność tego wszystkiego. Zwłaszcza odejścia kapłanów – zaznaczył metropolita wrocławski
Stwierdził, że współcześnie „posługa kapłańska, tym bardziej biskupia, jest piękna i zarazem coraz trudniejsza”. - Zmienia się bowiem człowiek współczesny, następuje systematyczna atrofia postaw moralnych, wdziera się wszędzie konsumpcjonizm, święci triumfy laicyzacja, wzrasta krytyka Kościoła, źle pojęta wolność prowadzi do anarchizacji życia społecznego, społeczeństwo pluralistyczne często jest tylko jednostronnie tolerancyjne – wymieniał z ubolewaniem. - Jak przebić się przez to z Ewangelia i orędziem chrześcijańskim? Na szczęście są i będą zawsze ludzie, którzy mimo wszystko pójdą za Chrystusem i to jest nasza nadzieja - dodał.
- Młodym kapłanom chciałbym powiedzieć, że warto być dobrym księdzem. Osobiście nigdy nie żałowałem tego, że wybrałem drogę powołania – powiedział jubilat. - Panu Bogu dziękuję, że nigdy nie zwątpiłem w dar kapłaństwa.
Arcybiskup dziękował też za to, że w czasach komunizmu przeszedł „obronną stopą przez zasadzki stawiane i wymyślane przez ówczesną służbę bezpieczeństwa”. - Kiedy wrocławski IPN przyznał mi status pokrzywdzonego, mogłem przekonać się naocznie, jak bardzo byliśmy osaczeni przez wrogów Kościoła – powiedział arcybiskup. - Dobrze się stało, że nie wiedzieliśmy wówczas wszystkiego. To sparaliżowałoby nasze działania. Dzisiaj, po 50 latach przeżytych w kapłaństwie, mogę tylko powiedzieć: „chodźcie i zobaczcie jak Pan jest dobry”.
Abp Marian Gołębiewski urodził się w 1937 r. w Trzebiechowie k. Koła (Wielkopolska) w rodzinie rolniczej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku w 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Antoniego Pawłowskiego. W latach 1962-1968 był wikariuszem w Ślesinie i Zduńskiej Woli.
W 1972 r. ukończył Papieski Instytut Biblijny w Rzymie, a w latach 1992-93 przebywał na stypendium naukowym w Instytucie Katolickim w Paryżu. Był profesorem WSD we Włocławku, członkiem kolegium redakcyjnego "Ateneum Kapłańskiego", rektorem WSD we Włocławku, profesorem i kierownikiem dwóch katedr w Akademii Teologii Katolickiej.
Mianowany biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 20 lipca 1996 roku, konsekrowany 31 sierpnia 1996 roku w Koszalinie; tegoż dnia odbył ingres do katedry koszalińskiej i objął kanonicznie posługę w diecezji. Jego dewizą biskupią jest "Ad imaginem Tuam" ("Na obraz i podobieństwo Twoje").
3 kwietnia 2004 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą wrocławskim, 24 kwietnia odbył ingres do katedry.
Pełni szereg funkcji w KEP, jest jest członkiem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącym Sekcji Biblijnej Komisji Nauki Wiary przy Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Komisji Nauki Wiary oraz członkiem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski.
W swoim dorobku naukowym ma ponad 100 publikacji, m.in. "Idee mesjańskie w Psalmach", "Modlitwa w Starym Testamencie".
Do ulubionych zajęć Jubilata należy lektura dzieł św. Augustyna i św. Edyty Stein
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.