Watykańsko-izraelskie rozmowy

W Watykanie odbyła się 12 czerwca sesja plenarna Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael.

Negocjacje, jak podkreślono w wydanym komunikacie, toczyły się „w atmosferze refleksyjnej i konstruktywnej”, przy czym osiągnięto „znaczne postępy”. Optymistycznie ocenia je też stojący na czele delegacji watykańskiej ks. Ettore Balestrero. Podsekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami wyjaśnił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, że podpisanie porozumienia prawno-finansowego co do własności Kościoła w Ziemi Świętej nie było jeszcze w programie dzisiejszego spotkania, choć w niektórych środowiskach tego się spodziewano. Odpowiedział on też na obawy wyrażane ostatnio przez Palestyńczyków, jakoby Stolica Apostolska miała tym porozumieniem pośrednio uznać władzę Izraela nad wschodnią Jerozolimą i innymi terytoriami zajętymi przezeń w wojnie 1967 r.

„Porozumienie, nad którym pracujemy, dotyczy życia, działalności i kwestii podatkowych Kościoła katolickiego w Izraelu – poinformował papieską rozgłośnię ks. Balestrero. – Chcemy zostawić na marginesie spory terytorialne. Nie będzie mowy o wschodniej Jerozolimie ani o miejscowościach na Zachodnim Brzegu Jordanu. Na początku negocjacji pracowano nad projektem obejmującym własności Stolicy Apostolskiej i pewnych instytucji Kościoła katolickiego w Ziemi Świętych, które były w tych latach przedmiotem obciążeń ze strony Izraela. Niektóre z nich rzeczywiście są we wschodniej Jerozolimie czy na terenach zajętych w 1967 r. Jednak już od dawna zdecydowano, że porozumienie, jakie się podpisze, dotyczyć będzie wyłącznie własności, które się tam nie znajdują. Nie jest zatem zgodne z prawdą mówienie, że Stolica Apostolska naruszyłaby tym porozumieniem IV Konwencję Genewską o ochronie osób cywilnych w czasie wojny. Zamieszanie i alarm zostały spowodowane bezprawnym ujawnieniem dokumentu roboczego, który jest już od dawna nieaktualny i wciąż jeszcze w opracowaniu” – dodał ks. Balestrero.

Szef watykańskiej delegacji wyjaśnił ponadto, że nie uległo żadnej zmianie stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie wschodniej Jerozolimy. Zostało ono niedawno wyrażone w porozumieniach z Palestyńczykami.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama