Ludzie, którzy 30 lat temu angażowali się w politykę oraz aktywni na scenie politycznej obecnie m.in. Aleksander Hall, Jarosław Gowin i Tadeusz Mazowiecki spotkają się 20 czerwca w Krakowie na "Dziedzińcu pogan".
W spotkaniu wezmą udział także: Ryszard Bugaj, Mieczysław Gil, Paweł Kowal, Wojciech Olejniczak i Ryszard Terlecki. Politycy będą się zastanawiać "czy możliwa jest jeszcze wspólna troska o dobro wspólne?". Dyskusję poprowadzi biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej ks. Grzegorz Ryś, a punktem wyjścia do niej będzie preambuła do Konstytucji RP i zapisane w niej wartości.
"Obecnie podziały między ludźmi zachodzą nie tyle na linii wierzący - niewierzący, ale na płaszczyźnie wartości. Dla jednych wartości duchowe są ważne, dla innych nie. Takie spotkania są próbą odkrywania tego, co jest wspólne" - powiedział PAP rzecznik Archidiecezji Krakowskiej ks. Robert Nęcek.
Idea "Dziedzińca pogan" nawiązuje do planu Świątyni jerozolimskiej, w której dziedziniec pogan/ludów był dostępny dla każdego, był miejscem spotkań i dialogu. Kilka lat temu papież Benedykt XVI zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia takich "dziedzińców", miejsc spotkania ludzi wierzących i niewierzących; wzajemnego słuchania się i dialogu.
"Dziedzińce pogan" były organizowane m.in. w Paryżu i Tiranie. W Krakowie dyskusja odbędzie się na dziedzińcu Collegium Maius UJ. "Chcemy, by kolejne spotkania odbywały się co 2-3 miesiące" - dodał ks. Nęcek.
Organizatorami wydarzenia są: Archidiecezja Krakowska, Uniwersytet Jagielloński i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.