Prapremierę spektaklu pt. "Popiełuszko" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk zaprezentował w sobotę Teatr Polski w Bydgoszczy. Sztuka, w reżyserii Pawła Łysaka, jest elementem cyklu "Oburzeni" realizowanego przez bydgoską scenę.
"Autorka sztuki, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, przedstawia swoją wizję tego, jaką prawdę głosił ksiądz Popiełuszko. Przygląda się także za co jest obecnie prześladowany i jaki cud może sprawić, aby w Polsce zło dobrem zwyciężać" - podkreślił Paweł Łysak, reżyser i zarazem dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko w szczególny sposób związany był z Bydgoszczą: to tu 19 października 1984 roku odprawił ostatnią w swym życiu mszę świętą w kościele Polskich Braci Męczenników. Gdy jechał do domu, w pobliżu wioski Górsk zatrzymali go funkcjonariusze SB, brutalnie pobili, związali i zamordowali.
Spektakl "Popiełuszko" skupia się na ostatnich momentach życia księdza Jerzego, a jego tragiczny los stał się pretekstem do pokazania kondycji moralnej dzisiejszego człowieka. Autorka dramatu stara się pokazać, że życie i śmierć charyzmatycznego duchownego jest ważną sprawą nie tylko dla katolików, ale dla szerszego grona ludzi, dla których wolność, demokracja i szacunek dla drugiego człowieka to wartości bezwzględne.
"Chcemy pokazać, że Popiełuszko jest bohaterem uniwersalnym. W tytułowej roli występuje Mateusz Łasowski" - dodał Łysak.
"Popiełuszko" to trzeci, z czterech spektakli, wchodzących w skład cyklu inscenizacji "Oburzeni" bydgoskiej sceny. Czwartą, niezrealizowaną jeszcze propozycją, będzie spektakl "Źle ma się kraj" w reż. Weroniki Szczawińskiej, którego premiera jest zaplanowana na 22 czerwca.
Małgorzata Sikorska-Miszczuk to dramatopisarka i scenarzystka, absolwentka Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, autorka wielu sztuk teatralnych, a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali m.in. Jan Klata i Michał Zadara.
Słuchowisko, które powstało na podstawie jej tekstu "Walizki" otrzymało Grand Prix na Festiwalu PRiTV "Dwa Teatry - Sopot 2009". Sztuka "Burmistrz" znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stueckemarkt w Berlinie (2011). Autorka współpracuje jako dramaturg z reżyserem.
W niedzielę bydgoski teatr zaprasza, z okazji premiery, na projekcję dokumentów "III...Pamiętaj, abyś dzień święty świecił" z cyklu Macieja Cuske "Dekalog...Po dekalogu" oraz "Lourdes" J.Hausner opowiadający o niepełnosprawnej kobiecie, która wyrusza do tytułowego miejsca po uzdrowienie. Tego samego dnia wieczorem zaplanowano dyskusję "Czy można być porządnym człowiekiem poza Kościołem". W debacie udział wezmą m.in. ks. Adam Boniecki ("Tygodnik Powszechny") i Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna").
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.
Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Becciu.