Młodzież zgromadzona na Polach Lednickich k. Gniezna zaśpiewała o godzinie 15.00 Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Rozważania poprowadziły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. siostra Faustyna Kowalska – patronka dzisiejszego spotkania pod Bramą Rybą.
W czasie modlitwy Drogą III Tysiąclecia przeszli młodzi ludzie niosąc symboliczne blado-czerwone promienie nawiązujące do tych, które wychodzą z serca Jezusa Miłosiernego na obrazie wymalowanym według wskazówek św. siostry Faustyny.
Młodzież wysłuchała także fragmentów Dzienniczka Apostołki Miłosierdzia i modliła się za kapłanów, małżeństwa, rówieśników, dzieci – zwłaszcza te porzucone i nienarodzone, a także za siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Modlitwa była prowadzona w kilku językach.
Lednicki apel młodych odbywa się po raz szesnasty. W tym roku spotkaniu przyświeca hasło: „Miłość Cię znajdzie” zaczerpnięte z Dzienniczka św. siostry Faustyny. Każdy z uczestników spotkania otrzymał książeczkę z wyborem tekstów Apostołki Miłosierdzia oraz serce z piernika z hasłem spotkania.
Nad Lednicę przywieziona została także zakonna obrączka św. siostry Faustyny, która dotąd nie była publicznie pokazywana, a także konfesjonał, przy którym święta się spowiadała. Młodzież będzie mogła także uczcić relikwie św. Faustyny, z którymi siostry przejdą między sektorami po oficjalnym rozpoczęciu spotkania.
Młodzież gromadzi się na Polach Lednickich od samego rana. Wiele grup przed przyjazdem pod Bramę Rybę zatrzymało się w Gnieźnie, gdzie odbyła się jutrznia z prymasem Polski. Tradycyjnie nad Lednicą młodzież może skorzystać z sakramentu pojednania oraz porozmawiać z zakonnikami i zakonnicami o powołaniu.
Pod Brama Rybą tradycyjnie nie brakuje żywiołowych tańców i śpiewów, do których, wbrew niskiej temperaturze i padającemu co jakiś czas deszczowi, zagrzewają „Siewcy Lednicy”. Uczestnicy mogą także spróbować zupy szczawiowej z jajkiem, którą częstują siostry.
Oficjalne rozpoczęcie spotkania zaplanowano na godzinę 17.00. Obwieści je tradycyjnie lednicki dzwon przy biciu którego Drogą III Tysiąclecia przejdzie procesja z relikwiami świętych i błogosławionych m.in. św. Wojciecha, św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II.
Kolejnym punktem czuwania będzie spotkanie z siostrami z Łagiewnik, które opowiedzą o życiu w zgromadzeniu oraz o swojej patronce, a później wyruszą do sektorów z czterdziestoma relikwiarzami, tak by młodzież mogła poczuć bezpośrednią bliskość, a także ucałować relikwie świętej.
Centralnym punktem wieczoru będzie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka i koncelebrowana przez wszystkich obecnych nad Lednicą kapłanów. Homilię podczas Eucharystii wygłosi biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, pomysłodawca i duchowy opiekun Przystanku Jezus. Przesłanie do młodych skieruje także papież Benedykt XVI.
W wieczornej części czuwania zaplanowano także spotkanie z Jezusem Miłosiernym poprzez adorację Jego wizerunku, który góruje nad Lednicą. Następnie zaplanowano „Godzinę bł. Jana Pawła II”, w której młodzież odda hołd papieżowi Polakowi poprzez wyśpiewanie pieśni „Abba, Ojcze”. Będzie miało również miejsce zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu. Przed północą uczestnicy apelu będą rozważać uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała, a później dokonają wyboru Chrystusa jako najwyższej wartości w swoim życiu. Spotkanie zakończy tradycyjnie przejście przez Bramę Rybę.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.