Z okazji Euro 2012 polscy biskupi zaapelowali do kibiców o jedność, braterstwo, zdrową rywalizację i otwarcie na drugiego człowieka, a do sportowców - aby występując w barwach narodowych, z dumą reprezentowali swój kraj.
Dumą winna napawać gra w drużynie narodowej; reprezentowanie danego kraju, regionu czy społeczności to wielki zaszczyt - napisali hierarchowie w przesłaniu z okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej, które rozpoczną się 8 czerwca.
Podkreślają, że występowanie w barwach narodowych jest również okazją do tworzenia i podtrzymywania wzajemnych więzi. "Z nich rodzi się jedność, siła, zgoda i poświęcenie. One dają sposobność do budowania braterstwa, solidarności, zaufania, wyrozumiałości i przyjaźni" - napisali biskupi.
"Człowiek, żyjąc we wspólnocie ludzkiej, chce w szlachetnym, sportowym współzawodnictwie zmierzyć się z innym. Z jednej strony jest to wyzwanie, które przeradza się w szlachetną walkę z przeciwnikiem o zwycięstwo, o laur pierwszeństwa, z drugiej strony jest to pojedynek z samym sobą, z własnymi słabościami i porażkami czy zawiedzionymi oczekiwaniami" - głosi przesłanie biskupów. Przypominają w nim o zmaganiach św. Pawła Apostoła i jego wyznaniu: "W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem".
Hierarchowie zwracają uwagę na to, że udział w "dobrych zawodach" to jednak nie tylko zwycięstwo. "Owszem, zwycięstwo przynosi radość, ale równie ważne jest samo uczestnictwo w grze zespołu. Stąd dumą winna napawać gra w drużynie narodowej" - podkreślają. Dodają, że te wartości powinny stać się udziałem nie tylko zawodników, ale i kibiców, naszych i tych, przybywających do Polski i na Ukrainę z wielu europejskich krajów. "Przyjmijmy ich z życzliwością, otwórzmy się na ich zapał, dzielmy z nimi nadzieje i radości, porażki i smutki, słowem - nawiązujmy dobre relacje" - apelują w przesłaniu hierarchowie.
Podkreślają również, że wspólne szlachetne kibicowanie, entuzjazm, emocje "niech mają wymiar sportowy, niech będą wyrazem nie tylko radości i wspierania własnej reprezentacji, ale także szacunku dla przeciwnika i jego godności". "Niech jedność i braterstwo wyrazi się w kibicowaniu, we wzajemnej akceptacji, w pomocy wynikającej z wrażliwości na drugiego człowieka. Niech wszyscy kibice szanują się, doceniają zdrową rywalizację, a w porażce widzą bodziec do podjęcia jeszcze większego sportowego wysiłku" - apelują biskupi.
Wzywają też do okazania szlachetności serc podczas Euro 2012. "Okażmy naszą polską gościnność, kształtowaną przez Ewangelię. W niej znajdujemy przykład chrześcijańskiej otwartości na przybyszów. Gościnność stała się nawet swoistym wzorem kulturowym, czego świadectwem jest staropolskie: +Gość w dom, Bóg w dom+. Okażmy ducha wiary i wspólnoty, gdy w jednym kościele będziemy modlić się z przyjezdnymi kibicami. Dla nich otwieramy nasze świątynie i służymy pomocą duszpasterską. Oczekujemy też wzajemnego szacunku wobec każdego z nas, naszej kultury i naszej wiary. Niech to będzie czas wolny od sporów i waśni, czas budowania pięknych więzi międzyludzkich, czas wzajemnego ubogacania i wzrostu w człowieczeństwie, także przez wiarę" - głosi przesłanie biskupów.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.