Jak wynika ze wstępnych ocen, zdarzył się cud niezbędny do kanonizacji bł. Karoliny Kózkówny – poinformował ks. prof. Janusz Królikowski. Zdaniem teologa, „w najbliższym czasie proces kanonizacyjny będzie mógł przebiegać dalej i zmierzać do szczęśliwego finału”. Tymczasem jutro rozpoczynają się obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny, ich program zaprezentowano dziś w Warszawie.
Według ks. prof. Królikowskiego, spośród Polaków beatyfikowanych przez Jana Pawła II, najbardziej rozwija się kult bł. Karoliny Kózkówny. W sanktuarium w Zabawie odnotowuje się łaski otrzymane za jej wstawiennictwem, wielu wiernych co miesiąc uczestniczy w Drodze Krzyżowej śladami jej męczeństwa.
- Na przykład dziś, w czasie gdy prowadzimy konferencję, sanktuarium bł. Karoliny odwiedzają trzy pielgrzymki, a rocznie przyjeżdża 50 tys. osób – powiedział kustosz ks. Zbigniew Szostak. Poinformował też, że w piątek 18 maja rozpoczną się obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny. Będą się one odbywać pod hasłem „25 lat z bł. Karoliną”, by zwrócić uwagę na to, jak inspiruje ona życie współczesnych.
Mówiąc o rozwoju kultu błogosławionej, kustosz sanktuarium przypomniał, że już za życia mówiono o niej, iż jest to „pierwsza dusza do nieba”, „anioł”, a ówczesny proboszcz mawiał, że to jego „prawa ręka życia duszpasterskiego”. Obecnie wierni modlą się o kanonizację bł. Karoliny.
Zdaniem ks. prof. Królikowskiego, święci niosą przesłanie dla wierzących. – Bł. Karolina od dzieciństwa na poważnie obrała sobie świętość za cel życia, poprzez realizowanie codziennych obowiązków. To przykład młodej dziewczyny, która ma jasny cel w życiu – mówił teolog. Zwrócił uwagę, że „tylko święty jest zdolny, by przyjąć męczeństwo”. - Męczeństwo nie rodzi się przypadkiem, ale jest zwieńczeniem dojrzałego życia chrześcijańskiego – dodał.
Obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny rozpoczną się w piątek 18 maja o godz. 15.00. Tak jak każdego 18. dnia miesiąca, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa szlakiem jej męczeństwa.
Główne uroczystości zaplanowano na dni 8-10 czerwca w sanktuarium w Zabawie oraz w parafii bł. Karoliny w Tarnowie. Pierwszym punktem tych obchodów będzie wspólne oglądanie transmisji meczu otwarcia EURO 2012 Polska-Grecja. Na godz. 21.00 zaplanowano Apel Jasnogórski, a po nim recital Marii Bober, która zaśpiewa specjalnie skomponowane na tę okazję utwory, poświęcone bł. Karolinie. W planach jest także czuwanie modlitewne, a o północy nowy biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczył Eucharystii.
W sobotę 9 czerwca Mszy św. w ramach uroczystości w sanktuarium będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Natomiast w niedzielę 10 czerwca metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej za wizytę Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikację Karoliny Kózkówny. Liturgia rozpocznie się o godz. 10.30 w kościele pw. bł. Karoliny, który wzniesiono na miejscu papieskiej celebry przed 20 laty.
Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda. Wychowała się w wielodzietnej i religijnej rodzinie. 18 listopada 1914 r. broniąc się przed gwałtem zginęła w lesie z rąk rosyjskiego żołnierza. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas wizyty w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz od 2002 r. Ruchu Czystych Serc, a także szkolnych kół Caritas.
W jej liturgiczne wspomnienie, 18 listopada 2006 r. zainaugurowano proces kanonizacyjny błogosławionej. Ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc powołał trybunał oraz komisję historyczną.
Obecnie jedno ze świadectw niewyjaśnionego medycznie uzdrowienia jest badane w Rzymie i jeśli zostanie uznane za prawdziwe w rozumieniu przepisów prawa kanonicznego, będzie możliwa kanonizacja – czytamy na stronach internetowych sanktuarium w Zabawie.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.