W Strasburgu rozpoczęły się trzydniowe watykańskie konsultacje z ekspertami Moneyval. Pracownicy Komitetu Specjalnego Ekspertów ds. Oceny Środków Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy oceniają procedury i mechanizmy Państwa Watykańskiego odnośnie do operacji pieniężnych.
Komitet pracujący pod egidą Rady Europy kontroluje procedury finansowe i klasyfikuje kraje z tzw. „białej listy” oraz „raje podatkowe”. Prawdopodobnie w lipcu międzynarodowa instytucja po analizie dokumentów wpisze Watykan na „białą listę” krajów o najwyższej przejrzystości finansowej.
Za Spiżową Bramą odbyły się już dwa audyty kontrolerów z Moneyval w listopadzie ub. r. i w marcu. W ich wyniku zmodyfikowano w sposób istotny wewnętrzne ustawodawstwo watykańskich instytucji prowadzących operacje finansowe.
Na obecnym spotkaniu w Strasburgu omawiany jest już projekt raportu o watykańskich procedurach. Ostateczna jego ocena zostanie dokonana na sesji plenarnej Moneyval za miesiąc. W dokumencie opisane są kroki, jakie już zrobiono, by operacje finansowe prowadzone za murami watykańskimi nie budziły żadnych zastrzeżeń w takich dziedzinach, jak pranie brudnych pieniędzy czy finansowanie terroryzmu. Funkcjonuje już Urząd Nadzoru Informacji Finansowej, kontrolujący na bieżąco operacje bankowe prowadzone z najmniejszego państwa świata.
Benedyktowi XVI zależy, by operacje finansowe były jak najbardziej przejrzyste i podlegały wewnętrznemu oraz międzynarodowemu nadzorowi. Rewizja funkcjonowania watykańskiego systemu finansowego przez Moneyval objęła już kontrole Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) oraz instytucji kurialnych związanych z obrotem pieniężnym. By Watykan trafił na „białą listę”, a jego procedury były w pełni zgodne ze standardami międzynarodowymi, konieczne są kolejne kroki, przy których technicznie doradzają również eksperci Moneyval.
„Nie można pozwolić, by Morze Śródziemne stało się cmentarzem.”
„Pan wyciąga rękę, aby nas podnieść, gdy sięgając dna powierzymy się Jemu w szczerości serca.”