Położna z KL Auschwitz kandydatką na ołtarze

Stanisława Leszczyńska w czasie II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odebrała ponad 3 tys. porodów.

Konferencja poświęcona Stanisławie Leszczyńskiej, położnej z KL Auschwitz odbyła się 11 maja w Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Uczestnicy sesji wysłuchali wykładów, obejrzeli film poświęcony bohaterskiej położnej, kandydatce na ołtarze. Spotkanie było jedną z form przygotowań do Marszu Życia, jaki przejedzie ulicami Oświęcimia 20 maja br.

Konferencję „Ideał troski o człowieka. Stanisława Leszczyńska – położna KL Auschwitz” przygotował Instytut Pielęgniarstwa PWSZ. Gościem specjalnym był wnuk Stanisławy Leszczyńskiej oraz bliska krewna położnej z Auschwitz - Maria Stachurska, autorka filmu „Matka z Auschwitz-Birkenau”, który zaprezentowano podczas konferencji.

Oprócz przybliżenia biografii Leszczyńskiej prelegenci poruszali m.in. temat wymiaru społeczno-etycznego zawodu położnej, archetypu dziecka w filozofii zachodnioeuropejskiej, a na podstawie wspomnień więźniów KL Auschwitz mówiono także o samopomocy więźniarskiej jako sposobie na ocalenie ludzkiej godności. W oddzielnym wystąpieniu szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu macierzyństwa w Auschwitz.

Służebnica Boża, położna z Łodzi, Stanisława Leszczyńska w czasie II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau odebrała ponad 3 tys. porodów.

Leszczyńska przyjmowała porody w nieludzkich warunkach obozowych. Dzieci trzeba było także ukrywać przez SS-manami. Według relacji świadków, Leszczyńska odbierała porody zazwyczaj samodzielnie. Jednak niemal wszystkie dzieci narodzone w obozie umierały z głodu. Na ponad 3 tys. uratowanych przez Leszczyńską dzieci – obóz przeżyło 30. Do dzisiaj na całym świecie żyje kilkanaście uratowanych przez nią osób. Leszczyńska przebywała w Auschwitz aż do momentu wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Po wojnie pracowała jako położna w Łodzi. Zmarła 11 marca 1974 roku.

W 1992 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. W 1996 roku trumnę z doczesnymi szczątkami Stanisławy Leszczyńskiej przeniesiono z cmentarza do krypty kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Bałutach, która znajduje się pod kaplicą Matki Boskiej Łódzkiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama