Świętokrzyska Komenda OHP prosi kurie diecezjalne w Kielcach, Sandomierzu i Radomiu o pomoc w dotarciu do młodzieży będącej w trudnej sytuacji z ofertą bezpłatnej nauki zawodu. Propozycje mają być prezentowane w niedzielę w kościołach i na parafialnych tablicach ogłoszeń.
O przekazanie informacji o rekrutacji do OHP na rok szkolny 2012/2013 w regionie świętokrzyskim zwrócili się we wspólnym piśmie do proboszczów: wojewódzki komendant OHP w Kielcach Jerzy Górski i wojewódzki duszpasterz OHP ks. Dariusz Jarliński.
Jak napisali, Świętokrzyska Komenda Ochotniczych Hufców Pracy zaprasza młodzież, która ukończyła 15 lat, lecz nie jest pełnoletnia i chce uczęszczać do gimnazjum, by od klasy drugiej przysposabiać się do pracy, odbywając praktykę w wybranym zawodzie, oraz nastolatków, którzy chcą się uczyć w szkole zawodowej lub uczą się w niej, ale poszukują praktyki.
Chętni mają szansę na zdobycie kwalifikacji w zawodach: stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik, ślusarz, piekarz, cukiernik, blacharz samochodowy, fryzjer, sprzedawca, ogrodnik, betoniarz-zbrojarz, cieśla i krawiec - informują autorzy pisma.
Uczestnicy hufca otrzymują co miesiąc wynagrodzenie za pracę, mają też możliwość uczestniczenia za darmo w dodatkowych zajęciach wychowawczych, profilaktycznych lub socjoterapeutycznych, jak również w konkursach, zawodach, wycieczkach i innych przedsięwzięciach kulturalno-oświatowych. Proces dydaktyczno-wychowawczy odbywa się pod nadzorem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.
"W tym roku dysponujemy także wolnymi miejscami w internatach; za pobyt w nich i za żywienie młodzież nie ponosi żadnych opłat" - podkreślono w piśmie.
Świętokrzyska Komenda OHP przygotowuje w tym roku do zawodu 800 adeptów. 160 z nich korzysta ze stacjonarnych form kształcenia w Pińczowie, Jędrzęjowie i Starachowicach, reszta to dochodzący uczestnicy hufców w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej i Końskich. Każda z tych jednostek udziela szczegółowych informacji o warunkach rekrutacji.
Opieka duszpasterska nad ochotniczymi hufcami pracy obejmuje m.in. wspólne wyjazdy wakacyjne - w tym o charakterze pielgrzymkowym - oraz realizację programów profilaktycznych.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.