Krzyż Komandorski dla ks. Kukli

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył we wtorek Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski ks. prałatowi Tadeuszowi Kukli. Order nadał prezydent Bronisław Komorowski.

Ks. prał. Kukla w 1974 r. został duszpasterzem akademickim w Anglii. Pełnił tę posługę ponad 25 lat. W 1986 r. otrzymał godność prałata honorowego. Przez wiele lat był rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

Minister w trakcie uroczystości podkreślił, że historia Polaków za granicą związana jest z duchownymi, którzy swoje życie poświęcili służbie rodakom, podobnie jak ks. Kukla.

"Jako uchodźca polityczny w Wielkiej Brytanii wiem jak ważną rolę pełnił ksiądz prałat dla polskiej społeczności. (...) Był właściwym człowiekiem na właściwym miejscu we właściwym czasie" - zaznaczył Sikorski.

Przypomniał, że ks. Kukla jako rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii zorganizował w Katedrze Westminsterskiej obchody 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, 60-lecia zakończenia II wojny światowej w 2005 r. i 90-lecia odzyskania niepodległości.

"Swoją posługą zyskał uznanie i szacunek wielu pokoleń Polaków zamieszkałych na Wyspach Brytyjskich" - dodał Sikorski.

Ks. Kukla powiedział, że czuje się zaszczycony orderem. Dziękował wszystkim, którzy z nim współpracowali. Przypomniał, że w trakcie swojej posługi zetknął się m.in. z Sikorskim i obecnymi podczas uroczystości ministrem finansów Jackiem Rostowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg