Maria Ines Teresa błogosławioną

W niecały miesiąc po podróży Papieża do Meksyku, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosi błogosławioną Meksykankę matkę Marię Agnieszkę Arias Espinosę.

Kolejna Meksykanka z XX stulecia zostaje dziś wyniesiona do chwały ołtarzy. Jest nią zmarła 22 lipca 1981 r. siostra Maria Ines Teresa od Najświętszego Sakramentu. Urodzona na początku zeszłego wieku, w 1904 r., Emanuela de Jesús Arias Espinosa usłyszała głos powołania zakonnego w czasach, gdy Kościół w jej ojczyźnie był prześladowany. By móc pójść do klasztoru, musiała wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. W 1929 r. wstąpiła do klauzurowych Klarysek Sakramentek w Los Angeles. Odczuwała jednak powołanie do apostolstwa i ewangelizacji. Po 16 latach życia za klauzurą założyła w 1945 r. w meksykańskim mieście Cuernavaca nowe zgromadzenie Klarysek Misjonarek Najświętszego Sakramentu, łączące życie kontemplacyjne i czynne pod patronatem Matki Bożej z Guadalupe.

Miejscem dzisiejszej beatyfikacji jest właśnie bazylika Najświętszej Panny z Guadalupe w stolicy Meksyku. Uroczystości, która odbywa się w niecały miesiąc po podróży Papieża do tego kraju, przewodniczy w jego imieniu kard. Angelo Amato SDB. Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zapytaliśmy o charyzmat nowej błogosławionej.

„Jej gorącą duchową troską była misja, ewangelizacja i nawrócenie całego świata do Chrystusa i Ewangelii – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Amato. – Z tego powołania obok Klarysek Misjonarek Najświętszego Sakramentu zrodzili się też Misjonarze Chrystusa dla Kościoła Powszechnego. Z tymi dwoma zgromadzeniami współdziała ruch świeckich Van-Clar, którego celem jest życie Ewangelią przez realizowanie przyrzeczeń chrzcielnych we własnym środowisku rodzinnym, zawodowym, społecznym i kościelnym zgodnie z hasłem: «Żyć dla Chrystusa». Charyzmat ten jest bardzo aktualny. Dziś w Ameryce Łacińskiej i w całym Kościele pilna jest ewangelizacja, nie tylko jako pierwsze głoszenie Ewangelii tym, którzy jej nie znają. Chodzi też o proponowanie na nowo Słowa Bożego tym, którzy je zapomnieli czy zaniedbali, którzy żyją daleko od prawdy słowa Jezusa i od zbawczych sakramentów Kościoła”.

Misjonarki i misjonarze, których założyła beatyfikowana dzisiaj w Meksyku Maria Ines Teresa od Najświętszego Sakramentu, obecni są w 13 krajach prawie wszystkich kontynentów. Już po śmierci założycielki w ramach ruchu misjonarzy świeckich Van-Clar, którego nazwa jest skrótem od Vanguardie Clarisse – „Czołówki Klarysek”, wyłonił się instytut świecki życia konsekrowanego. Powstała też nawiązująca do jej imienia grupa kapłańska Matki Ines.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama