Nadzieję na porozumienie w sprawie uznania osobowości prawnej Kościoła katolickiego w Turcji wyraził tamtejszy episkopat.
Został on wysłuchany wczoraj w parlamencie w Ankarze. Spotkanie odbyło się z inicjatywy tureckiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej Kenana Gürsoya.
Episkopat przedstawił sprawy, jakie jego zdaniem należałoby uwzględnić w przygotowywanej obecnie nowej tureckiej konstytucji. „Głównym żądaniem Kościoła katolickiego jest uznanie w Turcji jego osobowości prawnej jako wspólnoty wyznaniowej – czytamy w komunikacie, wydanym przez konferencję biskupów po spotkaniu w parlamencie. – Przedstawiciele władz stwierdzili jednak, że na tę kwestię nie ma miejsca w nowej konstytucji, natomiast może być ona ujęta specjalną, odrębną ustawą. Na następnych spotkaniach w parlamencie zostaną omówione problemy miejsc kultu, szkół, szpitali i innych własności Kościoła katolickiego.
Dwustronne rozmowy odbyły się w pogodnej atmosferze. Wymagają cierpliwości. Dostrzega się możliwość osiągnięcia porozumienia” – uważają biskupi. W skład delegacji obok przewodniczącego konferencji, łacińskiego arcybiskupa Smyrny Ruggero Franceschiniego OFM Cap, wchodzili wikariusz apostolski Stambułu, tamtejszy biskup ormiańskokatolicki, egzarcha syryjskokatolicki w Turcji i rzecznik episkopatu.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.