Katolicki arcybiskup Bamako, Jean Zerbo wszedł w skład delegacji społeczeństwa na rozmowy z wojskową juntą i partiami politycznymi Mali w sprawie znalezienia wyjścia z kryzysu, w jakim znalazł się ten afrykański kraj po zamachu stanu z 22 marca. Odbyły się one w Wagadugu, stolicy sąsiedniej Burkina Faso, i miały na celu wyznaczenie kolejnych etapów przekazywania władzy.
Zamachowcy zgodzili się na wynegocjowaną przez Wspólnotę Gospodarczą Afryki Zachodniej (CEDEAO) propozycję ustanowienia okresu przejściowego. Jego pierwszym aktem stałą się nominacja przewodniczącego parlamentu, Dioncoundy Traoré na tymczasowego prezydenta. Kierować on będzie państwem przez 40 dni.
Według misyjnej agencji Fides, na płaszczyźnie politycznej sytuacja w Mali poprawia się z dnia na dzień. Gdy chodzi o sytuację na północy kraju, zajętej przez różne ugrupowania zbrojne, prezydent Traoré wysłał swego emisariusza do stolicy Mauretanii, Nawakszutu, aby spotkał się tam z przedstawicielami Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA), który domaga się niepodległości dla północnego Mali. Wstępne kontakty zostały też nawiązane z obecnymi na północy islamskimi dżihadystami, którzy chcą wprowadzenia w kraju prawa koranicznego.
Głównym zadaniem władz Mali jest obecnie stworzenie korytarzy humanitarnych, którymi można by dostarczyć żywność i lekarstwa mieszkańcom północy, odciętym od reszty kraju. Według źródeł Fidesu, może dojść do porozumienia w tej sprawie z rebeliantami z MNLA, choć nie będzie to łatwe, gdyż ogłosili oni już niepodległość Azawadu (północy Mali). Trzeba więc będzie znaleźć formułę polityczną możliwą do przyjęcia dla obu stron. Jeszcze trudniej będzie porozumieć się z islamistami. Większa część mieszkańców kraju nie chce, aby doszli oni do władzy w Mali - informuje kościelna agencja.
Marcowy zamach stanu był reakcją na niedostateczne wysiłki władz na rzecz stłumienia rebelii Tuaregów na północy kraju, która wybuchła 17 stycznia br. pod przewodnictwem Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu. Po opanowaniu północno-wschodniego Mali, w tym miast Tessalit, Gao, Kidal i Timbuktu, 6 kwietnia Tuaregowie ogłosili zakończenie działań zbrojnych oraz ogłosili deklarację niepodległości Azawadu, obejmującego północną część Mali.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.