Odkrywca zespołu Downa błogosławiony?

Zakończył się diecezjalny proces beatyfikacyjny prof. Lejeune.

W Paryżu zakończył się 11 kwietnia diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego znanego genetyka, prof. Jérôme’a Lejeune, pierwszego prezesa Papieskiej Akademii Życia. Dwanaście skrzyń, z których każda zawierała od 10 do 15 tys. stron świadectw o jego życiu, zostanie wkrótce przekazanych do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie.

Po ceremonii w katedrze Notre-Dame postulator sprawy, o. Jean-Charles Nault, opat z Saint-Wandrille odprawił Nieszpory, zaś biskup pomocniczy archidiecezji paryskiej Éric de Moulins-Beaufort – doroczną Mszę w intencji obrony życia.

Jérôme Lejeune (1926-1994) odkrył w 1958 r. trisomię chromosmu 21, odpowiedzialną za zespół Downa. Mimo nacisków znacznej części środowiska lekarskiego przeciwstawiał się próbom wykorzystywania swego odkrycia jako argumentu za aborcją w przypadku wykrycia tej choroby u dzieci w łonie matki. Z jego inicjatywy powstało we Francji stowarzyszenie „Pozwólcie im żyć”, sprzeciwiające się legalizacji aborcji.

Pracował w jednym z największych szpitali dziecięcych na świecie – paryskim Hôpital Necker-Enfants malades. Cieszył się wielkim zaufaniem i przyjaźnią bł. Jana Pawła II, który przyjął go po raz pierwszy na audiencji 13 maja 1981 r. krótko przed zamachem na placu św. Piotra, a w 1997 r. przebywając w Paryżu z okazji Światowego Dnia Młodzieży odwiedził jego grób. Na wieść o jego śmierci bł. Jan Paweł II stwierdził, iż prof. Lejeune był wybitnym chrześcijaninem XX wieku, który stał się apostołem obrony ludzkiego życia.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2007 r. – Zebraliśmy świadectwa z całego świata od osób uwrażliwionych na kwestię niepełnosprawności lub poruszonych sposobem , w jaki profesor łączył wiarę z nauką – powiedziała wicepostulatorka, Anne Dugast.

Natomiast przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Jérôme Lejeune’a, Mayté Varaut podkreśla, że modlitwy o beatyfikację tego wybitnego naukowca odbywają się w różnych miejscach globu. Wśród członków honorowych tego stowarzyszenia znajduje się prof. Wanda Półtawska.

Po otrzymaniu akt procesu diecezjalnego Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych mianuje relatora, którego zadaniem będzie zredagowanie tzw. positio – obszernego studium, w którym na podstawie zebranych świadectw zostanie wykazana heroiczność cnót kandydata na ołtarze. Po zatwierdzeniu przez papieża dekretu o heroiczności cnót, do beatyfikacji konieczne będzie jeszcze uznanie cudu przypisywanego wstawiennictwu prof. Lejeune.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg