Papieska wizyta na Kubie nie zakończyła jubileuszu 400-lecia sanktuarium maryjnego w El Cobre. Wręcz przeciwnie, przedłużyła go w czasie.
W ślady Papieża idą kolejne tysiące Kubańczyków, którzy osobiście udają się teraz do narodowego sanktuarium. Informuje o tym zwierzchnik miejscowego Kościoła, abp Dionisio Guillermo García Ibáñez z Santiago de Cuba. W jego przekonaniu maryjny jubileusz dokonał przełomu w religijnym życiu wyspy. Matka Boża okazała się prawdziwą ewangelizatorką. Przyznaje on jednak, że odrodzenie wiary przez Maryję znalazło podatny grunt w żywej pobożności maryjnej, której nie zdołała zagłuszyć przymusowa ateizacja. Zdaniem abp. Garcíi Ibáñeza dokonujące się obecnie przemiany natury religijnej otwierają też drogę przed innymi rodzajami transformacji, których potrzebuje kubańskie społeczeństwo.
Nie słabnie natomiast twarda linia reżimu Castro względem opozycji. W ubiegłym tygodniu władze aresztowały 43 dysydentów, którzy w czasie papieskiej wizyty odważyli się poprosić o możliwość spotkania z Benedyktem XVI. Po kilku dniach niemal wszystkich wypuszczono na wolność. Tym niemniej, zdaniem organizacji broniących praw człowieka, na Kubie wciąż pozostaje ok. 50 więźniów politycznych.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.