Łódź: Radosny "Marsz dla Jezusa"

Mniej więcej dwa tysiące młodych ludzie z terenu archidiecezji łódzkiej przeszło w niedzielę główną ulicą Łodzi - Piotrkowską - w radosnym "Marszu dla Jezusa" z okazji obchodzonego w Niedzielę Palmową - Światowego Dnia Młodzieży.

Przesłaniem tegorocznego marszu, któremu przewodniczył metropolita łódzki abp Władysław Ziółek były słowa "Radujcie się zawsze w Panu" z listu św. Pawła.

"Słowa te podkreślają bardzo piękny wymiar naszej wiary, że wiara nie jest doświadczeniem smutnego życia, ale jest doświadczeniem radosnego spotkania się z Chrystusem, który dla młodego człowieka jest wielką inspiracją" - powiedział PAP archidiecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Przemysław Góra.

Po raz pierwszy marsz rozpoczął przygotowany na tę okazję przez młodzież "Taniec chwały". Po rozpoczęciu liturgii Niedzieli Palmowej procesja przeszła z Placu Wolności ulicą Piotrkowską do bazyliki archikatedralnej.

Młodzież, obok drewnianego krzyża i dużych liści palmowych, niosła też drewnianą łódkę z fotografią bł. Jana Pawła II - zdjęcie zostało wykonane podczas mszy św. odprawianej przez papieża na łódzkim lotnisku 13 czerwca 1987 r.

Procesji towarzyszyła platforma na ciężarówce, na której grał zespół rockowy złożony z muzyków z różnych wspólnot archidiecezji. Na zakończenie metropolita łódzki odprawił w katedrze mszę św. w intencji młodzieży.

"Marsz dla Jezusa" był głównym elementem diecezjalnych obchodów XXVII Światowych Dni Młodzieży, zainspirowanych przez bł. Jana Pawła II.

Był też jednym z elementów obchodów 25. rocznicy wizyty papieża-Polaka w Łodzi. Punktem kulminacyjnym trwającego trzy miesiące cyklu wydarzeń będzie Archidiecezjalne Święto Eucharystii, które zostało ustanowione na pamiątkę wizyty papieża w Łodzi. W tym roku przypada ono w niedzielę, 10 czerwca. Będzie mu przewodniczyć kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, najbliższy współpracownik papieża Benedykta XVI.

Bł. Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 r. Była to jego trzecia pielgrzymka do Polski. Najważniejszym momentem mszy na łódzkim lotnisku była Pierwsza Komunia Święta 1556 dzieci. Papież osobiście udzielił tego sakramentu 100 dzieciom. Podczas wizyty w łódzkiej katedrze papież spotkał się z przedstawicielami łódzkiej kultury i nauki, a później odwiedził zakłady "Uniontex". Po raz pierwszy podczas pontyfikatu Jan Paweł II spotkał się wtedy z pracownikami na terenie ich zakładu pracy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama