Na Słowacji trwają gorączkowe przygotowania do Jubileuszu Świętych Cyryla i Metodego. Obchodzić się go będzie w związku z przypadającą w przyszłym roku 1150. rocznicą ich przybycia na te tereny.
Biskupi postanowili, że jubileuszowe obchody na Słowacji rozpoczną się 5 lipca br. r., kiedy obchodzona jest tradycyjnie uroczystość świętych Cyryla i Metodego a potrwają do 31 grudnia roku 2013. 1 lipca hierarchowie zapowiedzieli wydanie listu pasterskiego do narodu. Podano też terminy i miejsca konferencji naukowych z międzynarodowym udziałem. Konferencje takie pod patronatem episkopatu odbędą się w tym roku w listopadzie w Nitrze, natomiast w przyszłym roku w lutym i w maju w Rzymie, a jedna również w maju – w Bratysławie.
Przypomniano też o uzgodnieniach dotyczących koordynacji wydarzeń jubileuszowych przygotowanych przez sąsiadów w Republice Czeskiej. Już wcześniej oba episkopaty wyraziły wolę wzajemnego uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach zarówno biskupów, jak i wiernych.
Biuro prasowe episkopatu przekazało mediom tekst specjalnego oświadczenia Konferencji Biskupów Słowacji z okazji przypadającej 25 marca 70. rocznicy początku deportacji Żydów ze Słowacji. „Bolesne wydarzenia sprzed lat motywują nas chrześcijan, katolików – czytamy w oświadczeniu – do wyrażenia szczerego i głębokiego żalu. Obojętność wobec losu ludzi wywożonych w nieznane ze strony ówczesnych polityków reprezentujących chrześcijaństwo i jego wartości, a odpowiedzialnych za deportacje była przerażająca… Zdajemy sobie sprawę, że czasu nie da się cofnąć, a wydarzeń nie wolno retuszować, ale chcemy uczynić wszystko, abyśmy teraz i w przyszłości, w dobrych i złych czasach, byli ludźmi i chrześcijanami niosącymi nadzieję”.
Przypomnijmy: w 1942 r., a potem na przełomie lat 1944/1945, deportowano ze Słowacji do niemieckich obozów koncentracyjnych ponad 70. tys. obywateli narodowości żydowskiej.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.