To bardzo ważny początek dyskusji o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Rząd deklaruje otwartość i wolę dyskusji, ale także determinację, by doprowadzić do usamodzielnienia płacenia przez Kościoły i związki wyznaniowe składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a tym samym do likwidacji Funduszu Kościelnego – mówił dziś na spotkaniu z dziennikarzami po obradach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu jej współprzewodniczący ze strony rządowej Michał Boni.
Na dzisiejszym spotkaniu obie strony ustaliły, że do końca przyszłego tygodnia zostaną „reaktywowane i uaktualnione” składy zespołów finansowych państwowej i kościelnej komisji konkordatowej. Opracują one kalendarz prac nad rozwiązaniami dotyczącymi finansowania Kościołów na najbliższe trzy tygodnie. Boni zapowiedział, że sam będzie brał udział w pracach komisji państwowej. – Jestem otwarty na wszystkie wyjaśnienia i rozmowy, żeby to rozwiązanie, które jest nowoczesne i porządkuje sprawy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, wprowadzić – dodał.
Boni przypomniał o raporcie KAI na temat finansów Kościoła, dodając, że dokument ten zgadza się z wyliczeniami strony rządowej. Pytany o inne tematy, które rząd chciałby przedyskutować ze stroną kościelną, powiedział, że nie chodzi o „kolejne rewolucje”, ale powiedział, że „można by dotknąć” takich kwestii jak m.in. środki przeznaczane z budżetu państwa na uczelnie kościelne czy renowacja kościelnych zabytków. – Przypuszczam, że będziemy rozmawiali także o tym, jaka w dłuższej perspektywie jest możliwość wzmacniania tych działań, które wiążą się choćby z ochroną zabytków, bo to jest przecież nasze wspólne dziedzictwo – dodał.
Na pytanie o to, że niektórzy eksperci prawni dostrzegają już niekonstytucyjny charakter rządowych propozycji, minister Boni odpowiedział, że „polscy eksperci, nawet jeszcze nie znając istoty sprawy, nie znając przebiegu dyskusji, już są w stanie oceniać, czy coś jest niekonstytucyjne”. – Przedstawiliśmy projekt, poprosiłem o zaopiniowanie, ustaliliśmy, że szybko zaczynamy pracę w zespołach finansowych komisji konkordatowych. Wypełniamy zobowiązania związane z art. 22 Konkordatu – stwierdził. Jak dodał, „to nie oznacza, że nie mamy determinacji” tworzenia powszechnego modelu emerytalnego dla wszystkich obywateli.
Pytany o to, jak zachowa się rząd, gdy strona kościelna nie zgodzi się na proponowane rozwiązania, minister Boni odpowiedział: „Ja bym nie budował publicznie takiej hipotezy w tym momencie, bo mi się wydaje, że widać wolę obu stron, żeby znaleźć rozwiązanie”. Pytany ponadto o reakcje strony kościelnej na dzisiejsze propozycje, odparł, że było to „zaskoczenie”, że strona rządowa deklaruje otwarcie na rozmowy mimo trudnych warunków prawnych, towarzyszących kwestiom finansowym. Jak dodał, trudno też oczekiwać, by projekt wręczony na dzisiejszym posiedzeniu „od razu otrzymał opinię” strony kościelnej. – Z rozmów, także kuluarowych, mam wrażenie dużej otwartości – dodał.
Na dzisiejszym spotkaniu dyskutowano także m.in. o Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która swoimi przepisami obejmuje m.in. działalność charytatywno-opiekuńczą podmiotów kościelnych oraz organizacji pożytku publicznego, w tym hospicjów. Jak powiedział minister Boni, podjęto tę kwestię po to, aby „przypadkiem przez błąd prawny nie eliminować możliwości sprawowania takich funkcji leczniczych przez te organizacje, które są związane z Kościołami i wyznaniami”.
Kolejnym tematem było „usytuowanie nauczania religii i etyki w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych z dnia 23 stycznia 2012 r.”. Jak zapowiedział Michał Boni, szczegóły rozmów w tej kwestii zostaną przedstawione „w najbliższym tygodniu”.
Ponadto w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu wznowił swoje prace zespół ekspertów ds. polityki rodzinnej.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.