Odpis 0,3 proc.: Kościoły zgłaszają obawy

W środę odbyły się spotkania z przedstawicielami Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Polskiej Rady Ekumenicznej w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bp Ludwik Jabłoński powiedział PAP, że jego Kościół podobnie jak i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej zgłaszają swoje obawy co do odpisu 0,3 proc. od podatku dochodowego na konkretny Kościół, co zaproponował szef MAC Michał Boni. Dodał, że - poza trzema parafiami - większość parafii mariawitów znajduje się na terenach wiejskich, a ich wierni to przeważnie emeryci i trudno będzie im dokonać takiego odpisu.

"Propozycja złożona przez ministra Boniego jest nową rzeczą, która wymaga przedyskutowania wielu kwestii związanych z likwidacją Funduszu Kościelnego. I w tym względzie nie ma jakiegoś pośpiechu, także ze strony rządu jest otwartość i dobra wola" - zaznaczył bp Jabłoński. Dodał, że potrzebne są w ramach Kościołów i Polskiej Rady Ekumenicznej rozmowy i zastanowienie nad tym, jak należy rozwiązać sprawy związane z finansowaniem Kościołów. "Są pewne obawy co wysokości tego odpisu i realności pozyskania tych środków, które mogą być niewystarczające" - podkreślił bp Jabłoński.

Zdaniem mariawitów dobrze byłoby, gdyby została stworzona możliwość dofinansowywania nie tylko składki ubezpieczeniowej i zdrowotnej duchownych, ale także remontów Kościołów, które w większości są zabytkowe. "I to byłoby najbardziej pożądane i oczekiwane" - zaznaczył bp Jabłoński. Dodał, że ze strony rządowej była "otwartość i pewna elastyczność i gotowość do kolejnych spotkań".

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz po spotkaniu w MAC powiedział PAP, że było to spotkanie wstępne, podczas którego ustalono, że zostaną powołane zespoły ze strony PRE i rządowej, które wspólnie będą szukać najlepszych rozwiązań ws. finansowania Kościołów.

Rozmowy dotyczą niedawnej propozycji przedstawionej przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego dot. likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.

We wtorek odbyły się spotkania z przedstawicielami Kościołów: Adwentystów Dnia Siódmego, prawosławnego i nowoapostolskiego. 3 kwietnia ma odbyć się spotkanie z Kościołem katolickim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama