Rosja: dzwon gigant

Jeden z największych dzwonów katedralnych na świecie powstał w Rosji. Zostanie on zamontowany w Niżnym Nowogrodzie.

Odlano go z okazji czterechsetlecia zakończenia okresu tzw. smuty, po wypędzeniu polsko-litewskich oddziałów z Moskwy w 1612 r.

Dzwon wykonano w Bałtyckim Zakładzie Budowy Okrętów w Petersburgu. Dzisiaj w północnej stolicy Rosji odbyła się uroczystość przekazania dzwonu prawosławnej archidiecezji w Niżnym Nowogrodzie. Zostanie on tam zamontowany na dzwonnicy soboru katedralnego św. Aleksandra Newskiego tuż przy ujściu Oki do Wołgi. Dzwon waży 64 tony i jest pod względem wielkości trzecim na świecie. Największy dzwon świata car-kołokoł znajduje się na dziedzińcu moskiewskiego Kremla i nigdy nie zadzwoni z powodu pęknięcia w korpusie. Drugim jest buddyjski Mingun w Birmie, ważący ponad dziewięćdziesiąt ton. Największym polskim dzwonem jest „Maryja Bogurodzica” z Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, ważący blisko 15 ton.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.