Obawiam się o losy Funduszu Kościelnego – powiedział bp Wojciech Polak komentując zapowiedź ministra Michała Boniego, iż rząd będzie dążył do „usamodzielnienia” płacenia składki ubezpieczeniowej za księży przez Kościół.
Sekretarz generalny Episkopatu przyznał, że oświadczenie ministra administracji i cyfryzacji o „usamodzielnieniu” płacenia składki przez duchownych wskazuje, że „wycofanie się ze zobowiązania, które jest dziś faktycznie realizowane przez Fundusz Kościelny może w istocie oznaczać zapowiedź likwidacji samego Funduszu Kościelnego”.
Sekretarz generalny KEP zadeklarował chęć dyskusji w celu znalezienia wspólnie najlepszego rozwiązania na przyszłość, choć przyznał, że zaplanowane na 15 marca spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu będzie niewątpliwie trudne.
„Byłbym większym optymistą, gdyby tematem obrad w punkcie wyjścia było przekształcenie Funduszu Kościelnego i rozmowa dotycząca tego, w jaki sposób ten Fundusz, który przecież został w przeszłości utworzony z dóbr, które Kościołowi zostały odebrane, może bardziej współcześnie działać lub jaka będzie, motywowana elementarną sprawiedliwością, rekompensata za zabraną, w myśl ustawy o dobrach martwej ręki, kościelną własność – powiedział bp Polak. - Fundusz Kościelny nie jest żadną darowizną dla Kościoła – dodał.
„Natomiast gdy słyszę zapowiedź, że jedyny z celów Funduszu, który jest dziś faktycznie realizowany zostaje przeniesiony na odpowiedzialność finansową Kościoła, to taka deklaracja optymizmem nie napawa” – wyznał sekretarz generalny KEP.
Przypomnijmy, że minister Michał Boni zapowiedział, iż rząd będzie dążył do „usamodzielnienia” płacenia składki ubezpieczeniowej za księży przez Kościół. Strona rządowa zadeklarowała, aby takie rozwiązanie dotyczyło wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Poinformował dziś o tym minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem
„Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawimy nasze stanowisko i projekt dotyczący usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej – emerytalnej, rentowej i zdrowotnej – za księży, także duchownych różnych wyznań i Kościołów; usamodzielnienia w takim sensie, żeby Kościoły to płaciły” – powiedział Boni.
Jak zapowiedział minister administracji, rząd chce zainicjować nad tymi propozycjami dyskusje z poszczególnymi Kościołami i związkami wyznaniowymi i zadeklarował, że rząd będzie słuchał wszystkich argumentów.
Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu zbierze się 15 marca w Warszawie.
Fundusz Kościelny został powołany na mocy ustawy z 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki. Miała być to forma rekompensaty dla Kościołów za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie. Nigdy jednak wartość tych dóbr nie została oszacowana, a wysokość środków Funduszu zależała od decyzji politycznych.
W 2011 r. na fundusz przekazano 89 mln zł, czyli 0,03 proc. budżetu państwa.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.