Temat trwających w tym tygodniu rekolekcji wielkopostnych dla Papieża i Kurii Rzymskiej to odpowiedź na problemy z jednością Kościoła – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Laurent Monsenwgwo Pasinya.
To właśnie tego kongijskiego biskupa i biblistę Benedykt XVI poprosił w tym roku o wygłoszenie nauk. Dziś mówił kolejno o umiłowaniu świata, antychryście i grzechach kapłanów.
Kard. Pasinya przyznaje, że wynik wielkopostnych zmagań nigdy nie jest z góry przesądzony. Chrystus na pustyni pokonał szatana, ale Izrael został na pustyni przez szatana pokonany. Musimy zatem wygrywać jak Chrystus i starać się uniknąć tej porażki, która stała się udziałem Ludu Wybranego – mówi afrykański purpurat. Podkreśla on, że nie przypadkiem w swych rozważaniach skupił się na Pierwszym Liście św. Jana.
„Zobaczyłem, że św. Jan wiele uwagi poświęca jedności Kościoła; zarówno jedności wiernych z apostołami, jak i zjednoczeniu wiernych i apostołów z Bogiem – zauważył kongijski purpurat. – Porusza on problemy pierwotnego Kościoła, z jakimi również i my się dziś zmagamy. Mam tu na myśli naruszanie jedności Kościoła, i to z różnych powodów: ze względu na brak wiary, na brak miłości czy na nie trwanie w nauczaniu apostołów. Jan od samego początku podchodzi do tego problemu bardzo poważnie: «Głosimy wam – pisze – cośmy widzieli i słyszeli, abyście trwali z nami w jedności». U początków Kościoła byli bowiem ludzie, którzy nie wierzyli w Jezusa. Również i dziś są tacy: nie wierzą, że Jezus jest Mesjaszem, że żył w ciele. Widzimy, że Jan nawiązuje kontakt z tymi, którzy nie wierzą. Mówi też o tych, którzy byli z nami, ale odeszli. Jak te małe wspólnoty, które u nas nazywają się «Kościołami przebudzenia» [zielonoświątkowcy], jak fundamentaliści... A zatem również i dziś warto powrócić do tych tematów” – powiedział Radiu Watykańskiemu autor tegorocznych rozważań wielkopostnych.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.