Szczyt watykańsko-wietnamski

Postanowieniem kontynuowania działań na rzecz umocnienia relacji Wietnamu ze Stolicą Apostolską zakończyło się w Hanoi robocze spotkanie delegacji obu stron.

Jak poinformowano w wydanym następnie komunikacie, rozmawiano zarówno o wzajemnych relacjach, jak też o sprawach międzynarodowych i sytuacji Kościoła w Wietnamie. Watykańska delegacja, na czele której stał prał. Ettore Balestrero, złożyła wizytę m.in. w wietnamskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Strona wietnamska podkreśliła swoje działania na rzecz zagwarantowania wolności sumienia i wyznania. Zachęciła także Kościół katolicki do większego udziału w życiu publicznym kraju. Z kolei delegacja watykańska wyraziła uznanie dla życzliwego podejścia władz względem Kościoła, zwłaszcza w czasie obchodów jubileuszowych w 2010 r. oraz wizyt papieskiego przedstawiciela, abp. Leopoldo Girellego. Jak czytamy w komunikacie, „Stolica Apostolska ma nadzieję, że jej rola i misja zostaną umocnione i poszerzone dla konsolidacji jej związków z Kościołem katolickim w Wietnamie. Wyraża ona także intencję, by Wietnam i Stolica Święta rozwijały wzajemne relacje. Obie strony zgodziły się co do ułatwienia pracy abp. Girellemu, by lepiej mógł pełnić swoją misję”. W komunikacie przypomniano ponadto słowa Benedykta XVI o potrzebie bycia dobrym katolikiem i dobrym obywatelem oraz o współpracy Kościoła i państwa. Pozytywnie oceniono także dotychczasowy rozwój relacji. Ustalono, że kolejne watykańsko-wietnamskie spotkanie robocze zostanie naznaczone kanałami dyplomatycznymi.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WATYKAN, WIETNAM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama