Medjugorje - Watykan ani "za" ani "przeciw"?

Kierowana przez kard. Camillo Ruiniego Międzynarodowa Komisja Badająca autentyczność objawień w Medjugorje przesłuchała wizjonerów i zapewne jeszcze w tym roku przedstawi wyniki swoich prac – twierdzi na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli. Zdaniem włoskiego watykanisty należy oczekiwać, że opinia Komisji nie będzie zawierała zdecydowano stanowiska „za” czy „przeciw” autentyczności objawień w Medjugorje.

Zdaniem włoskiego watykanisty, pomimo odkrycia, że komunistyczne organa bezpieczeństwa usiłowały wpłynąć na negatywną opinię episkopatu ówczesnej Jugosławii na temat prawdziwości objawień, należy oczekiwać, że opinia Komisji nie będzie zawierała zdecydowano stanowiska „za” czy „przeciw” autentyczności objawień w Medjugorje. Benedykt XVI przyjął dziś na audiencji kard. Ruiniego.

Tornielli przypomina, że opinia wspomnianej Komisji nie będzie miała charakteru ostatecznego, a jedynie ma zostać przedstawiona Kongregacji Nauki Wiary, która wyda w tej sprawie orzeczenie, być może po wcześniejszych konsultacjach z Ojcem Świętym. Objawienia maryjne rozpoczęły się w Medjugorje 24 czerwca 1981 r. Początkowo ich autentyczność badała komisja diecezjalna, później inna - powołana przez episkopat ówczesnej Jugosławii, która w 1991 r., stwierdziła, że nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. Na początku 2010 r. arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, po wizycie na miejscu 28 grudnia 2009 r. zaapelował o refleksję nad owocami Medjugorje. W marcu 2010 r. Benedykt XVI utworzył Międzynarodową Komisję Badającą autentyczność objawień w Medjugorje, a na jej przewodniczącego wyznaczył kard. Camillo Ruiniego. Obok niego w jej skład wchodzą m.in. kard. Jozef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, kard. Vinko Puljić z Sarajewa, kard. Josip Bοzanić z Zagrzebia, kard. Julián Herranz, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Interpretacji Tekstów Prawnych oraz kard Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W pracach tego gremium uczestniczą też o. prof. Zdzisław Józef Kijas, O.F.M.Conv., relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz jako sekretarz ks. prał. Krzysztof Nykiel z Kongregacji Nauki Wiary.

Włoski watykanista stwierdza, że Komisja, na której czele stoi kard. Ruini spotkała się już pojedynczo w Kongregacji Nauki Wiary ze wszystkimi wizjonerami na oddzielnych sesjach. Sprawiali oni dobre wrażenie, ale według informacji Torniellego należy oczekiwać, że Komisja powtórzy opinię z 1991, nie zajmując stanowiska zdecydowanie negującego czy też aprobującego autentyczność objawień. W 1996 Kongregacja Nauki Wiary wyraźnie stwierdziła, że nie należy organizować do tego sanktuarium w Bośni i Hercegowinie oficjalnych pielgrzymek kościelnych. W połowie lutego b.r. jeden z członków wspomnianej komisji, kard. Vinko Puljić z Sarajewa stwierdził, że chciałaby ona o końca br. przedstawić swój raport Ojcu Świętemu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama