Dla Europy spotkanie z Kościołem afrykańskim, jego wiarą i radością, którą potrafi on przeżywać pomimo poważnych problemów, zawsze jest ubogacające – zauważył Benedykt XVI przyjmując afrykańskich i europejskich biskupów na zakończenie spotkania przedstawicieli episkopatów z obu kontynentów, które odbyło się w Rzymie.
Papież zwrócił uwagę na priorytety, jakie powinni zachować w swej pasterskiej posłudze tamtejsi biskupi. Wśród nich na pierwszym miejscu znajduje się rodzina – Kościół domowy i pewna gwarancja odnowy społeczeństwa. To w niej przekazywana jest wiara, tradycje i zwyczaje. To również rodzina pozostaje główną kolebką powołań – zaznaczył Ojciec Święty. Szczególną uwagę zwrócił również na młode pokolenia. Kościół musi zadbać, aby mogły one odpowiedzialnie budować swoją przyszłość. W tym kontekście Papież wspomniał też o wyzwaniach, które stoją przed obydwoma kontynentami.
„Czekające was wyzwania są bardzo poważne – powiedział Ojciec Święty. – Myślę tu przede wszystkim o obojętności religijnej, która sprawia, że wiele osób żyje tak, jakby Boga nie było, bądź zadowala się płytką religijnością, która nie jest w stanie zmierzyć się z kwestią prawdy ani sprostać obowiązkowi konsekwentnego życia. Dziś zwłaszcza w Europie, ale także w niektórych częściach Afryki, odczuwa się oddziaływanie otoczenia, które jest zsekularyzowane i nierzadko wrogie wierze chrześcijańskiej. Innym wyzwaniem dla głoszenia Ewangelii jest hedonizm, który przyczynił się do rozpowszechnienia kryzysu wartości w życiu codziennym, w strukturze rodzin, w samym sposobie postrzegania sensu życia. Jesteście świadomi tych wyzwań, które niepokoją wasze sumienia jako pasterzy, a także pobudzają was do odpowiedzialności. Niech was jednak nie zrażają. Przeciwnie, niech te wyzwania staną się dla was okazją do nowego zaangażowania i nadziei. Tej nadziei, która rodzi się ze świadomości, że noc się posunęła, a przybliżył się dzień, bo Chrystus zmartwychwstały zawsze jest z nami” – zachęcał biskupów Europy i Afryki Benedykt XVI.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.