Papież w Iranie? Watykan: nie ma takich planów

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zaprosił Benedykta XVI do tego kraju - powiedział irański ambasador przy Stolicy Apostolskiej Ali Akbar Naseri, cytowany przez włoską agencję Ansa. Rzecznik Watykanu w odpowiedzi oświadczył, że nie ma teraz takich planów.

- Gdyby Ojciec Święty zdecydował się na taką podróż, będziemy gotowi przyjąć go w sposób znakomity i z entuzjazmem - zapewnił dyplomata podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie z okazji 33. rocznicy rewolucji islamskiej. Wyjaśnił, że zaproszenie zostało wystosowane już w listopadzie 2010 roku, gdy z wizytą w Teheranie przebywał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Jean-Louis Tauran. Wtedy, przypomniał ambasador, watykański hierarcha zawiózł osobiste przesłanie Benedykta XVI do Ahmadineżada. Naseri oświadczył, że Iran i Stolica Apostolska utrzymują "szczere i serdeczne kontakty" i współpracują ze sobą w kwestiach kultury i nauki oraz dialogu międzyreligijnego. Ambasador wyraził przekonanie, że nuncjusze apostolscy w krajach Unii Europejskiej mogą "pozytywnie przyczynić się" do rozładowania napięcia wokół programu nuklearnego władz Iranu, ponieważ - mówił - "są oni świadomi tego, że Teheran nie ma celów militarnych, ale wyłącznie pokojowe". Ambasador oświadczył, że Iran nie zamierza budować broni atomowej. - Kiedy przedstawiałem listy uwierzytelniające, także papież Benedykt XVI powiedział mi, że pokojowe wykorzystanie energii nuklearnej jest prawem każdego narodu - dodał. - Iran nie dąży do napięcia z żadnym krajem, pragniemy owocnej współpracy ze wspólnotą międzynarodową - oświadczył dyplomata. - Naszą jedyną winą jest to, że nie chcemy podporządkować się linii podyktowanej przez hegemonię wielkich mocarstw. Gdybyśmy z absurdalnego powodu musieli rozebrać nasze elektrownie nuklearne, Stany Zjednoczone i USA znalazłyby inny powód, by nas zaatakować - powiedział irański ambasador.

Tymczasem rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył w reakcji na te słowa, że Benedykt XVI nie ma w planach podróży do Iranu. Wyjaśnił, że papież otrzymuje dużo zaproszeń. Ponadto watykański rzecznik przypomniał, że obecnie rozważana jest możliwość papieskiej pielgrzymki do Libanu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama