Tarnów uczci pamięć abp. Życińskiego

10 lutego minie pierwsza rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego. Kościół tarnowski pamięta o byłym biskupie ordynariuszu. W bazylice katedralnej zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłego rok temu metropolity lubelskiego. W katedrze nastąpi też odsłonięcie epitafium, które będzie poświęcone abp. Życińskiemu.

Uroczystości odbędą się 15 lutego. To data symboliczna - dokładnie rok temu, 15 lutego trumna z ciałem arcybiskupa przyjechała do Tarnowa. Modlili się przy niej licznie zgromadzeni mieszkańcy całej diecezji.

Mszy św. w katedrze przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc, który zabiegał o to, by w Tarnowie była jedna ze stacji pogrzebowych. Na uroczystości przyjechali także abp Damian Zimoń, bp Jan Styrna, bp Jan Wieczorek, bp Artur Miziński, bp Janusz Kaleta z Kazachstanu.

Obecni byli również biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej. Mszę św. koncelebrowało ok. 400 kapłanów. Byłego ordynariusza żegnali kapłani z Warszawy, Lublina i Częstochowy. Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, Solidarności obecni byli ze sztandarami. Przy trumnie modliła się Straż Papieska, która powstała z okazji przyjazdu Jana Pawła II do Tarnowa i działa do dziś.

W środę 16 lutego 2011 r. kilka minut po godzinie 9.00 kondukt żałobny z ciałem abp. Józefa Życińskiego wyjechał z Tarnowa. Byłego ordynariusza też żegnały tłumy diecezjan.

Na pamiątkę tych wydarzeń, 15 lutego 2012 r. Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie będzie przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, a homilię wygłosi abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Uroczystości będą transmitowane przez diecezjalną rozgłośnię Radio RDN Małopolska.

Abp Józef Życiński urodził się w Nowej Wsi koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1972 r. po ukończeniu studiów w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 r. na Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Drugi stopień doktora, tym razem filozofii, uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Habilitował się w roku 1980 na podstawie pracy "Prostota i dyskonfirmowalność jako kryteria heurystyczne w kosmologii relatywistycznej".

W latach 1982-1985 pełnił funkcję prodziekana, a od 1988 do 1990 dziekana Wydziału Filozoficznego tej uczelni. Jest inicjatorem serii zeszytów Zagadnienia Filozoficzne w Nauce, wydawanych przez PAT, edycji angielskiej "Philosophy in Science" wydawanej przez PAT, Obserwatorium Watykańskie i Uniwersytet w Tucson, oraz serii wydawniczej "Philosophy in Science Library", poświęconej problematyce interdyscyplinarnej, wydawanej przez przy współpracy Obserwatorium Watykańskim. Od 4 listopada 1990 r. do 14 czerwca 1997 r. był biskupem tarnowskim. Pełniąc tę posługę, podjął decyzję o założeniu m.in. rozgłośni diecezji tarnowskiej Radio Dobra Nowina - obecnie Radio RDN Małopolska i diecezjalnego wydawnictwa "Biblos". Zdecydował również o rozbudowie tarnowskiego seminarium.

Dnia 14 czerwca 1997 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim. Urząd ten uroczyście objął 29 czerwca 1997 r. w archikatedrze lubelskiej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Pełnił również urząd Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tytułami doctora honoris causa uhonorowały go m.in. Akademia Rolnicza w Lublinie (2004) oraz Uniwersytet Jagielloński (2005).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama