Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler rozpoczęli (25 stycznia) odbywający się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej ekumeniczny Maraton Biblijny.
Do czytania wybrano tym razem fragmenty Dziejów Apostolskich opisujące losy św. Pawła Apostoła, gdyż ekumeniczne czytanie Biblii zbiega się w tym roku ze świętem Nawrócenia św. Pawła.
Ks. Jacek Pędziwiatr, redaktor naczelny radia „Anioł Beskidów” i jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia wyjaśnia, że czytanie Biblii na głos jest rodzajem naśladowania św. Jana Chrzciciela, który mówił, że jest „głosem wołającego na pustyni”.
Zdaniem ks. Pędziwiatra Maraton ma także zachęcać do lektury innych książek.
Biskupi obu wyznań pobłogosławili pamiątkowe chlebki pokoju, które otrzymał każdy z czytających.
Wśród 29-ciu osób zaproszonych do głośnej lektury Pisma Świętego znaleźli się przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, świata kultury, nauki i polityki - katolicy i ewangelicy z Podbeskidzia i Śląska Cieszyńskiego. Środowy Maraton Biblijny odbył się w ramach kończącego się dziś Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.