Katolicy modlą się za Václava Havla

Czescy katolicy modlą się za byłego prezydenta, Václava Havla. W poszczególnych diecezjach i kościołach odprawiane są Msze św. Telegramy kondolencyjne na ręce wdowy, Dagmar Havlovej przesłali poszczególni biskupi

Już dzisiaj w Pradze o godz. 15.00 celebrowana będzie Msza św. w kościele sióstr boromeuszek, pod Petrzynem, o 18.30 w dominikańskim kościele św. Idziego, zaś o 19.00 w Kościele Najświętszego Zbawiciela przy moście Karola za byłego prezydenta modlić się będzie ks. prof. Tomáš Halík.

Jutro Msze św. za Václava Havla odprawią w Pilźnie bp František Radkovský a w Brnie bp Vojtěch Cikrle. W czwartek 22 – pozostali biskupi. W piątek episkopat weźmie udział w Mszy św. żałobnej w praskiej katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha.

Wspominając Václava Havla biskup ostawsko-opawski František Lobkowicz przypomniał jego wizytę w 1992 r., gdy kończył sprawowanie urzędu prezydenta federacji Czechosłowackiej u umierającego byłego już wówczas metropolity praskiego, kard. Františka Tomáška. „Pomimo, że trudno było w tych warunkach znaleźć słowa ludzie ci mieli sobie wiele do powiedzenia” – wspomina bp Lobkowicz.

Natomiast biskup Hradec Králové, Jan Vokál podkreślił, iż , Václav Havel wnosił do życia publicznego troskę o moralność, sumienie i wiarę w wartości, co w polityce nie jest czymś zwyczajnym. Przypomniał, że dom wypoczynkowy byłego prezydenta znajdował się na terenie tej właśnie diecezji, a on sam wziął w 1990 r. jako głowa państwa udział w ingresie bohaterskiego abp. Karla Otčenáška do katedry św. Ducha w Hradec Králové. Zaznaczył wówczas, że czuje się członkiem tej wspólnoty diecezjalnej. Dlatego tamtejsi wierni mają szczególny obowiązek modlitwy za zmarłego prezydenta – stwierdził bp Vokál.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama