Stolica Apostolska, która opracowuje obecnie specjalny dokument w sprawie przygotowania do małżeństwa, ponawia w nim swoje energiczne "nie" wobec pożycia przedmałżeńskiego - poinformował w piątek bp Jean Laffitte, sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny.
Według bpa Laffitte, dokument watykański ma pomóc rodzinom w powrocie do "tradycyjnego rozróżnienia" między "trzema fazami" przygotowania do życia w małżeństwie. Określa je jako "przygotowanie wstępne (wczesne)", "bliskie" i "bezpośrednie".
Pierwsza faza to wychowanie w miłości, druga - narzeczeństwo, a trzecia rozpoczyna się, gdy narzeczeni decydują się na zawarcie związku małżeńskiego.
Dokument, jak podkreślił bp Laffitte, ma przypominać o potrzebie kultywowania tradycyjnych wartości chrześcijańskich w przygotowaniu do życia małżeńskiego w celu uchronienia młodych ludzi przed uleganiem "kulturze dominującej".
Bp Jean Laffitte, przedstawiając założenia nowego dokumentu watykańskiego wspólnie z kardynałem Ennio Antonellim, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny, wyraził zaniepokojenie "banalizacją" stosunków uczuciowych między młodymi ludźmi.
Częstokroć, kiedy młodzi zawierają małżeństwo, nie dostrzegają różnicy między związkiem małżeńskim na zawsze, to jest aż do śmierci, a małżeństwem, które ma trwać po prostu "jak najdłużej".
Bp Laffitte ubolewał też, że decyzja zawarcia chrześcijańskiego ślubu kościelnego często nie jest konsekwencją "życia zgodnego z zasadami wiary".
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.