Episkopat na rekolekcjach

Rekolekcje Episkopatu na Jasnej Górze rozpoczną się w dziś 21 listopada, wieczorem. Poprowadzi je ks. dr Krzysztof Wons, salwatorianin. Biskupi przyjrzą się postaci św. Piotra – pasterza pierwszego Kościoła.

Biskupi wysłuchają ośmiu nauk rekolekcjonisty, ks. dr. Krzysztofa Wonsa. Jest on dyrektorem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie i redaktorem naczelnym „Zeszytów Formacji Duchowej”. Rozważania będą oparte na tekstach biblijnych. – Prowadzić nas będzie słowo Boże. To samo słowo, które formowało i prowadziło św. Piotra. Nie mamy mocniejszej mowy niż ta, którą kieruje do nas Duch Święty przez słowo Pisma Świętego. Kościół zawsze wierzył w sakramentalną moc słowa, rzeczywistą obecność Ducha Świętego w Piśmie Świętym. I dlatego będziemy zanurzali się przede wszystkim w tekstach Biblii. One będą dla nas nie tylko światłem, ale będą mocą naszych rozważań – zaznacza ks. Wons.

W środę, 23 listopada, biskupi przystąpią do sakramentu pokuty.

W kolejnych dniach modlitwie Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00 przewodniczyć będą mianowani w ostatnim czasie biskupi pomocniczy: Grzegorz Ryś i Damian Muskus z Krakowa oraz bp Marek Solarczyk z Warszawy.

We wtorek rano Mszy Świętej w Kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaś w środę – kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem Eucharystią. Odprawi ją abp Józef Kowalczyk, metropolita gnieźnieński i prymas Polski.

W trakcie rekolekcji biskupi obejrzą dokument „Prawdziwie spadła z nieba” w reż. Zdzisława Sowińskiego. Opowiada on o powstaniu i umieszczeniu we wrześniu ubiegłego roku na Obrazie Jasnogórskim Koron i Sukni Wdzięczności – zostały one wykonane z ofiar pielgrzymów przez słynnego bursztynnika Mariusza Drapikowskiego.

Ks. dr Krzysztof Wons SDS urodził się w 1959 r. Studiował teologię duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i pełnił posługę ojca duchownego w seminarium salwatorianów w miejscowości Bagno. Od 1997 r. jest dyrektorem Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie i wykładowcą w WSD Salwatorianów. Jest także dyrektorem organizowanej pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Prowadzi spotkania formacyjne: sesje weekendowe, wykłady i rekolekcje na temat formacji do modlitwy Słowem Bożym. Autor rozważań rekolekcyjnych lectio divina bazujących na czterech kolejnych Ewangeliach i serii książek zawierających wprowadzenia do modlitwy Słowem Bożym na wszystkie dni roku liturgicznego.

Ks. Krzysztof Wons jest autorem artykułów publikowanych na łamach „Zeszytów Formacji Duchowej”, „Salwatora”, „Pastores” czy „Życia Duchowego”. Opublikował m.in. książki „Wieczorne rozmowy z Jezusem w świetle Słowa Bożego” i „Jakiego księdza chcą ludzie?”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama