Niemieccy biskupi skrytykowali bilans najnowszego synodu Kościołów Ewangelickich w Niemczech. Podsumowując spotkanie Benedykta XVI w Erfurcie protestanci stwierdzili, że „Papież zawiódł ekumeniczne oczekiwania wielu ludzi”. Kierujący komisją ekumeniczną katolickiego episkopatu bp Gerhard Ludwig Müller odniósł się do zarzutów ze strony protestantów.
Przewodniczący komisji stwierdził, że niektóre ich wypowiedzi „były beznadziejne i polemiczne”. Widocznie niektórzy oczekiwali, że Benedykt XVI w Erfurcie poprowadzi Kościół katolicki w protestanckim kierunku – stwierdził na łamach dziennika Passauer Neue Presse bp Müller. Według niego nie do zaakceptowania są twierdzenia ewangelików, że Papież nie docenił wystarczająco Marcina Lutra. „Papież podkreślił jego radykalną wiarę w Boga”, istotny czynnik dla dialogu ekumenicznego. Ale, jak stwierdził bp Müller, nawet Lutrowi nie chodziło przecież o docenianie jego osoby. Przewodniczący komisji ekumenicznej ostro skrytykował twierdzenia niektórych protestantów, jakoby większość niemieckich katolików była przeciwna biskupom i Papieżowi. „Kto w ten sposób chce przyciągnąć do siebie wiernych, działa według projektu kulturkampfu z czasów Bismarcka” – powiedział bp Müller.
Inny członek komisji ekumenicznej episkopatu, bp Hans-Jochen Jaschke stwierdził, że nieuczciwym jest przedkładanie Papieżowi listy postulatów i ocenianie według tej listy owoców jego pielgrzymki do Niemiec.
W ubiegłą niedzielę w Magdeburgu synod Kościołów Ewangelickich w Niemczech podsumował wrześniowe ekumeniczne spotkanie z Benedyktem XVI. Przewodniczący Rady Nikolaus Schneider stwierdził wtedy, że „Papież za mało lub w ogóle nie poruszył kwestii dotyczących dialogu ekumenicznego” i „zawiódł wielu ludzi, którym na takim dialogu zależy”. W sumie ewangelickie podsumowanie papieskiej wizyty w Niemczech wypadło krytycznie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.