Rodzina, która powstaje z miłości mężczyzny i kobiety, z ich pełnego, szczerego zaangażowania się w małżeństwie, nie jest rzeczywistością prywatną, zamkniętą w sobie.
Ze względu na właściwe sobie powołanie stanowi wspaniałą służbę o decydującym znaczeniu dla dobra wspólnego społeczeństwa i dla misji Kościoła - przypomina o tym Papież w przesłaniu do uczestników II Krajowego Kongresu o Rodzinie, trwającego od 9 do 12 listopada w Ekwadorze. Wpisuje się on w latynoamerykańską Misję Kontynentalną i w przygotowania do przyszłorocznego VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie.
Temat kongresu brzmi: „Ekwadorska rodzina w misji: praca i świętowanie w służbie osobie i dobru wspólnemu”. Nawiązując do niego, Benedykt XVI zwraca uwagę, że przez pracę człowiek doświadcza swej podmiotowości, uczestnicząc w Bożym planie stwórczym. Dlatego bezrobocie sprzeciwia się godności człowieka. Nie tylko stwarza sytuacje niesprawiedliwości i ubóstwa, które często prowadzą do rozpaczy, przestępczości i przemocy. Powoduje też kryzys tożsamości. Pilna jest zatem potrzeba woli skutecznego zapewnienia wszystkim dostępu do pracy godnej, stałej i dobrze wynagradzanej – pisze Papież do uczestników Kongresu o Rodzinie w Ekwadorze.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.